Şub 202011
Cevizli Mantı

Cevizli mantı Sinop mutfağına ait. Ben de ilk kez Sinop’ta çekilen Parmaklıklar Ardında adlı dizide görmüştüm.  Çoğu insanın aksine ben ve eşim çok severdik o diziyi. Perşembe akşamlarını Parmaklıklar Ardında için ayrılmıştık. Aslında itiraf etmeliyim ilk başlarda ben çok sevmezdim diziyi ancak alıştım diyelim. Hele karakterleri tanıyınca… Ziynet, Ekrem, Savcı Tansel, Yasemin… Ben de vazgeçemez oldum.

Cevizli mantıyı da dizide gördük. Ancak bir Antakyalı olarak, diğer yörelerin mantılarına bir türlü alışamadığımdan, bizimkilerin mantısı ile denedim. Annemler mantı hamurunu Kayseri mantısından farklı olarak biraz daha kalın açar ama çoğu yerde yediğimden daha fazla kıyma koyarlar içerisinde. Tabi birçok mantıya nazaran daha fazla kaynatmak gerekir. Alıştığım bu tadı ceviz ile birleştirince kendimi Sinop’ta hissettim.

Mantı, ceviz ile birlikte bir başka tat kazanıyor. Yapmanız gereken ise çok basit:  Mantının sosunu hazırlarken içine dövülmüş ceviz atmayı unutmayın ve sosu mantının üzerine ekleyin. Afiyet olsun!

Bu özel lezzeti dışarıda da tatmak mümkün. İstanbul’da yaşayanlar için Beşiktaş çarşıda “Sinop Mantı” isimli mekana gitmelerini önerebilirim.

img_0089