Oca 082007
Yazar Hakkında

Ben Anna Maria Beylunioğlu Atlı. Siyaset bilimci bir akademisyen, aynı zamanda da profesyonel bir aşçıyım.

Antakyalı Hristiyan bir ailenin kızıyım. Çoğu Antakyalı gibi güzel yemeğe olan ilgim her zaman var olmuş olsa da, mutfağına olan ilgim doktora eğitimimle beraber başladı. İstanbul’a tatile geldiğim bir gün  evimin büyük mutfağında nenemin (bizim oralarda öyle derler) yaptığı yoğurt çorbasını denemek istedim. Önceleri oluşmaya başlayan bu yemek tutkumu sürdürmekte olduğum Siyaset Bilimi eğitimimle beraber yürüttüm. Bir yandan tezimi yazarken, diğer yandan babaanne tariflerinin peşine düştüm.  Bu tecrübe zaman içerisinde yemek yapmaktan, yemek seyahatlerine, yemek tarihine, anlayacağınız, yemek ile ilgili herşeye duyulan bir tutkuya evrildi.  Sonra geldi Antakya yemekleri, mezeler ve dünya mutfağından denemeler… Akademik vesileyle yaptığım seyahatler gastronomik gezilere dönüştü. Yemek tutkusu olan diğer insanlardan beslenmeye, farklı lezzetlerin, tarifsiz mekanların peşinden gitmeye ve tecrübelerimi kendi çektiğim fotoğraflarla diğer insanlarla bu blogda paylaşmaya karar verdim.

Bu macera uzun süre amatör olarak devam etti ancak Mayıs 2017 itibariyle bir senelik yoğun bir aşçılık eğitimi ile profesyonel bir noktaya erişti.  Şimdi hem yemek yapıyor hem de yemek hakkında düşünüp yazıyorum.

Mutfaktaki Akademisyen’in hikayesine gelince… Aslında bu yolculukta mutfakta ya da seyahat ederken yaptığım ve tattığım lezzetleri kaleme aldığım, tariflerini aktardığım ve Yaptım Yedim adını verdiğim bir blog olarak başladı. Zaman içerisinde kabuğuna sığamadı. Benim gibi Mutfaktaki Akademisyen’e dönüştü. Yemek kültürü yazıları, yemek hikayeleri, gastro-diplomasi gibi alanlarda, yani yemek ve ötesini kaleme aldığım bir platform haline geldi. Bu kabuk değişimine rağmen tomurcuk halindeyken yazdığım yemek tariflerini de korumayı tercih ettim. Çünkü onlar da bu yolculuğun bir parçası, onlar da ben…

Mutfaktaki Akademisyen, bana bu yolculukta cesaret vererek hep yanımda olan bazılarının yaşayan en şanslı erkek diye tabir ettiği kocama adanmıştır.

Keyifle okumanız dileğiyle…

 

Fotograf: Doktora yaptığım İtalya’da beraber yaşadığım ev sahibinden pek bilinmeyen bir İtalyan yemeği olan mille infranti yapmayı öğrenirken…