Şub 092014
Hong Kong’da baş döndüren tatlar, tatlılar…

Yeşil çay, kırmızı fasulye ve çörekotu… Eminim ki birçoğumuzun aklının ucundan bu üç malzemeyi tatlı yaparken kullanmak  geçmez. Herkes gibi benim de geçmezdi… Ta ki Asya’da ilk durağım Hong Kong’a gidene kadar.

Öyle yüzünüzü ekşitmeyin hemen. Çünkü bazen o hiç yakıştıramadığınız “olur mu canım” dediğiniz tatlar biraraya gelince sizi çok şaşırtabilir.

İşte tam bu noktada Asya mutfağı, tanımaya başladığım kadarı ile, bizim Türkiye mutfağından farklı olmakla beraber insanı şaşırma hatta başını döndürme potansiyeline sahip.

Birkaç örnek vereyim.

IMG_0604-1
yeşil çaylı frappuccino

Yeşil çay, bizim sadece siyah çaya ya da kahveye alternatif olarak tükettiğimiz bir ürün. Oysa Asya’nın birçok yerinde farklı şekillerde tüketildiğini görmek mümkün. Yeşil çayın yemeğin yanında suyun yanına ya da yerine servis edildiğini görebilirsiniz mesela. Daha da şaşırtıcı olanı ise kahve ve tatlılardaki yeri. Yeşil çaylı kahve denediniz mi hiç? Ya da yeşil çaylı frappuccino yani soğuk kahve? Ya da dondurma? Evet, ilk başta tadını garipsiyorsunuz ama daha sonra hoşunuza gitmeye başlıyor ve ‘neden olmasın?’ diyorsunuz. Bir de yazının baş fotoğrafı yaptığım Türkçeye yeşil çaylı pirinç tatlısı olarak çevirebileceğimiz İngilizce adı ile Green Tea Mochi var tabii. Bunun gibi pirinç unu ile yapılan tatlılara çok rastlayabilirsiniz Asya’da. Pirinç unu buğday unundan daha hafif ve yumuşak bir sonuç veriyor.  İşte bunun en güzel örneklerinden biri bence ‘Mochi’ ve tabii onun yeşil çaylı ve kırmızı fasulye ezmeli yorumu.

IMG_0282-1

Yanlış duymadınız, evet, kırmızı fasulye ezmesi dedim. Kırmızı fasulye ile yapılmış tatlılar, bizim o güzel zeytinyağlı ya da kuru fasulyemiz aklımızın en önemli köşesinde yerini korurken ilk başta hayal etmesi zor geliyor. Ama toz şekerle kırmızı fasulyenin biraz suyun içerisinde kaynatılıp püre haline getirilmesi ile elde edilen koyu kıvamlı bu sos bana bir elmalı-tarçınlı ya da hurmalı kurabiyelerden ya da turtalardan aldığım hazzı yaşatıyor açıkçası.

IMG_0109-1
çörekotlu dondurma

Bir de çörekotu var tabii ki. Aslında yeşil çay ve kırmızı fasulye ezmesine nazaran beni en çok etkileyen çörekotunun tatlılarda kullanımı oldu. Öyle üzerini süsleme amaçlı kullanılmasından bahsetmiyorum. Çörekotu ile yapılmış tatlılar ve hatta dondurmalar düşünün. Yukarıdaki fotoğraftaki dondurmayı gören arkadaşlarım arasında rengini çimentoya ve yosuna benzetenler oldu. Ben de ilk karşılaştığımda tereddüt ettim açıkçası ama bir kere bu farklı gastronomik dünyayı tanımaya kararlıydım ve dondurmacı benim tedirginlik halimi sezip bana bir kaşık tadımlık uzattığında bu teklifini reddedemedim. İyi ki de denemişim! Neden mi? Benim tuzlu kurabiyelerin ya da peynirli böreklerin üzerine yakıştırdığım çörekotunun tadı aslında tek başına ne kadar güçlü ve güzelmiş!

Sonuç olarak, Asya daha ilk durağınızda  yeme-içme kültürüyle sizi etkileme, şaşırtma ve hatta başınızı döndürme potansiyeline sahip çok zengin bir mutfak sunuyor. Zaten bir mutfağı kendine özgü kılan benzer malzemelere kattığı yorum değil midir? Siz de benim gibi farklı gastronomik maceraları seviyorsanız bence Asya ve Asya mutfağı bunun için en ideal yer!