Şub 062014
Yüzyıl Yumurtası

Hong Kong’a gitmeden önce Asya’ya ilk seyehatim olması sebebiyle orada bulunmuş bulunmamış tüm tanıdıklarımın yorumlarını dinledim. Aldığım genellikle olumsuz yorumların aksine çok güzel yemekler yedim. O muhteşem dim-sum kahvaltıları, pilav üzeri soslu etler, çorbalar, tatlılar ve daha neler neler… Bunun yanında yılan çorbası, tavuk ayağı ve köpek balığı yüzgeci çorbası gibi yemeyi tercih etmediklerim de oldu ama genel olarak edindiğim izlenim Asya mutfağının bunlardan ibaret olmadığı, tam tersine farklı kombinasyonları ile aklınızı başınızdan alabildiği.

Ancak yüzyıl yumurtası, ingilizcede bilinen farklı isimleriyle ‘centruy’, ‘thousand year’ ya da ‘millenium’ egg,  Hong Kong’da geçirdiğim bir haftalık tatilde beni zorlayan tek yiyecek oldu. Otele yerleşir yerleşmez gittiğimiz hotpot restoranında meze olarak yanında zencefil turşusu ile beraber servis edildi. İlk defa orada gördüm. Seyahate çıkmadan yaptığım araştırmamda da rastlamamıştım o nedenle denemeye can atıyordum.

İtiraf etmeliyim benim damak tadıma pek uygun değildi. Acı ve kuru bir tad bırakıyordu ağızda. Otele gelip tam olarak ne yediğime baktığımda ise şaşkına döndüm tabii ki. Çay eklenerek çamur kıvamına  getirilmiş kireç, tuz, kereste, kömür tozu karışımı içerisinde iki ay kadar bekletilmiş ve bu bekleme sonucu pişmiş ancak kimyası biraz değişmiş yumurta. Daha sonra bir Hong Konglu’nun ağzından da duyduğum üzere birçok yerel insanın tercih etmediği,  Hong Kong’da yiyip yiyebileceğim en kötü yiyeceği yemiştim.

Ancak internette okuduğum birçok yorumun aksine yüzyıl yumurtaları öyle kötü kokmuyor. Hatta kimyası değiştiği için tadı yumurtadan çok farklı.  Meze dışında istendiği takdirde bazı çorbaların içine eklenebiliyor.

Damak tadı anlamında muhteşem olmasa da yolunuz Asya’ya düşerse yolda el arabalarında üzeri samanla kaplanmış halde satılan bu yüzyıl yumurtalarından denemenizi tavsiye ederim. En azından bir kerelik. Böylece Asya mutfağının uç noktalarından birini tecrübe edebilirsiniz. Ama bunu yaparken Asya mutfağının farklı damaklara hitap eden çok geniş bir mutfak olduğunu aklınızın bir kenarında tutun.