Oca 202015
Kanada’nın Poutine’i nihayet İstanbul’da…

Öyle çirkin gözüktüğüne bakmayın. Peynir ve gravy sosuna bulanmış kızarmış patatesten bahsediyoruz. Poutine, 1950’lerden beri önce anavatanı Kanada’yı sonra da dünyayı sardı adeta. Yakın zamana kadar İstanbul’da bulmak mümkün değildi (önceden vardıysa da ben hiç rastlamadım) ama Zorlu Center’da da bir şube açmış olan newyorkfries (NYF) sandviç ve dürümlerinin yanında kocaman resimlerle artık sade, mantarlı, tavuklu ve etli poutine çeşitlerini sergiliyor.

2011 yılında Kanada’da yeme fırsatı bulduğum Poutine bu çeşitlilikten çok uzaktı gerçi. Taze kesilmiş patatesler, gravy sos ve peynir küpleri. Kanadalıların bu hali ile özellikle gece eğlencesinde biranın yanında tercih ettikleri, bugün ise restoranlarda atıştırmalık olarak isteyebileceğiniz bir yiyecek. Kanada’dan biraz aşağıya Amerika Birleşik Devletleri’ne indiğinizde biraz değişikliğe uğruyor. Mantar, tavuk ve etli halleri de menüye ekleniyor eklemiş. Tabii böyle olunca peynir biraz gölgede kalıyor.

575

İstanbul’da yiyeceğiniz poutine, Amerikan versiyonlarının bir uzantısı. Mantarlı, etli ve tavuklu poutine var NYF’nin de menüsünde. İlk defa deneyecekseniz orjinalini denemekte fayda var. Peynirini olması gerektiğinden az koyuyorlar gerçi ama yine de gravy sosu,  patates ve peynirin uyumunu seveceksiniz. Son olarak, şunu bilmekte fayda var: İstanbul’da restoranlarda bulmakta zorluk çektiğimiz taptaze patateslerle yapılıyor! Sırf bunu düşününce bile denemeye değer, değil mi? .