Kas 102014
Nasi Goreng

Nasi Goreng (Tarif)

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

photo 1-5

Bir gün önceden kalmış pilavı değerlendirmenin en güzel yoludur bence Nasi Goreng. Endonezya Mutfağı’na ait bu çok pratik ve bir o kadar da leziz yemeği dolapta kalmış pilavı artık yenmez diye atacak iken Asya’yı benden çok daha iyi bilen eşimin Endonezyalı arkadaşlarından öğrendiği bu yemekten bahsetmesi ile öğrendim.

Bizim evde diğer Asya yemekleri de sık sık yapıldığı için tatlı soya sosu mutlaka bulunuyor. Yoksa Asya yemekleri malzemeleri satan dükkanlarda ya da İstnabul’da Macrocenter’da bulabilirsiniz. İstanbul Merkezefendi taraflarında bulunan Endonezya Lokantası Warung Nusantara gerekli malzemeleri satıyor. Bir kere aldığınız zaman uzun süre gidecektir.

Elinizde pirinç ve bu sos olduktan sonra isterseniz haşlanmış tavuk isterseniz et parçaları ya da sadece evdeki çeşitli sebzelerle Nasi Goreng yapabilirsiniz. Ben evde sık sık tavuk suyu yaptığımdan arda kalan tavuk etini kullanmayı tercih ediyorum.


İçindekiler (4-5 kişilik)

  • 1 bardak pirinç
  • 4 çorba kaşığı ayçiçek yağı
  • 1 kabak
  • 250 gr tavuk göğsü
  • 6-7 dal taze soğan
  • bir avuç kaju fıstığı
  • yarım çay bardağı tatlı soya sosu
  • 2 yumurta

Bir gün önceden kalma pilavınız yoksa bir bardak pirinci iyice yıkayın. Bir bardak su ekleyin. Su kaynayana kadar yüksek ateşte sonra altını iyice kısarak yavaş yavaş pişirin. Bu Asya usulü bir pilav yapma yöntemi. Eğer isterseniz Türk usulü pilav da yapabilirsiniz.

Pilavı dinlenmeye alın. Bu sırada soğan, kabak ve tavuk göğsünü ince ince doğrayın. Geniş bir wok’ta tavuğu 3-4 dakika ayçiçek yağı ile pişirin. Daha sonra kabağı ekleyin. Kabak piştikten sonra pilavı ekleyin ve karıştırın. Taze soğan ve sonra tatlı soya sosunu ekleyip sosu bütün pirinçlere yedirene kadar iyice karıştırın. Sonra kajuyu ekleyin. Bütün malzemeler iyice karıştıktan sonra pirinci kenarlara doğru iterek wok’un ortasını mümkün olduğunca açın ve yumurtaları bu boşluğa kırın. Yumurtayı bu boşluğun içinde bir dakika boyunca hızlıca karıştırın. Yumurta pişmeye başlayacaktır bu sırada. Bir dakikanın sonunda azar azar pilavı yumurtaya karıştırmaya başlayın. Pişmiş yumurtanın parçaları pilavın her tarafında gözükmeli. Ocağın altını kapatın ve sıcak servis edin.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir