Nis 112014
İstanbul Endonezya mutfağı ile tanışıyor

En sonunda İstanbul’da bir Endonezya lokantası açıldı: Warung Nusantara. Aslına bakarsanız Türkiye gibi helal kesim et hassasiyeti bulunan Endonezya yemeklerinin bu güne kadar Türkiye’de tanınmamış olması çok şaşırtıcı. Ayrıca Hint mutfağı kadar yoğun baharat kullanmadıklarını da düşünürseniz aslında Türk damak tadına uygun yemek seçenekleri olan bir mutfak. Ben de bu hafta oradaki nefis yemekleri tatma fırsatı buldum.

Peki buraya gitmişken ne yemeli? Bu soruya hiç düşünmeden Sate Ayam cevabını verebilirim. Sate Ayam, isminden de anlaşıldığı gibi satay sosu ile servis edilen ızgara edilmiş tavuk şişleri. Yanında yine yöreye özgü pirinç kekleri ile sunuluyor. Ancak öncesinde çorba olarak nişastalı tavuk ya da et toplarından yapılan Bakso çorbasını içmeyi ihmal etmeyin.

Sate Ayam ve Bakso yeterince doyurucu ancak buralara kadar gelmişken yine bir Endonezya klasiği Nasi Goreng’i denemelisiniz. Nasi Goreng çeşitli sebze, deniz ürünü ya da tavuk parçaları ile karıştırılarak kızartılan pirinç pilavı. Bizim tereyağlı pilavımızla karşılaştırmak pek doğru olmaz, Nasi Goreng daha çok bir ana yemek gibi düşünülmeli.

photo 3[1]

Tatlıya gelelim. Muzlu kekten tofu pudingine birçok Asya tadı mevcut menüde ancak size benim de ilk defa orada deneme fırsatı bulduğum Tape Ketam Hitam adlı tatlıyı önereceğim. Siyah pirinçle yapılan bu tatlının tadına ilk baktığınızda hafif bir alkol tadı alıyorsunuz ve çok şaşırıyorsunuz. Ancak alkol tadı siyah pirincin pişirildikten sonra mayalanarak muz yaprağında bekletilmesi ile fermente olmasından kaynaklanıyor. Gerçekten çok farklı bir tat… Denenmeli…

Warung Nusantara şehrin merkezinden biraz uzakta, Cevizlibağ’da. Ancak ulaşım gayet kolay. Kabataş’tan tramvaya binip Merkezefendi durağında indiğiniz zaman mekanı yolun hemen öbür tarafında görebilirsiniz. Neden mi burada? Tahmin ediyorum İstanbul’un bu bölgesinde birçok Endonezyalı yaşıyor. Restoran İstanbul halkına hitap etme telaşı içinde olmaktan ziyade burada yaşayan Endonezyalı halka memleket yemekleri sunmayı amaçlıyor gibi. Bu durum da bence Warung Nusantara’yı daha cazip kılıyor. Çünkü mekan İstanbul’daki tek Endonezya lokantası olmasının yanında gerçek Endonezya yemeği yeme fırsatı sunuyor.

photo 1[1]-1