Kas 232014
Tostun lezzetlisi de Antakya’dan

Yakın zamanda vizyona giren Chef adlı filmi izlediniz mi? Filmde bir aşçı kendi yaptığı yemekleri beğenmeyen bir gurme ile yaşadığı  tartışma sonrası işini kaybeder ve gezici kamyonuna kurduğu mutfağında Küba sandviçleri yapmaya başlar. Bu sırada yaz tatilinde olan oğlu ona sandviçlerin tost makinasında pişirilmesi aşamasında yardım etmektedir. Ancak çocuk azıcık yanmış bir sandviçi müşteriye servis etmek isteyince babası onu kenara çeker ve bedava bile olsa yanmış bir sandviçi servis etmesinin ne kadar yanlış olduğunu anlatmaya çalışır. Yani yaptığınız altı üstü bir tost olsa da bunu çok iyi yapmalısınız. Bu işinize olan saygının gereğidir.

Dünyada ve ülkemizde bu yaklaşımı  çok az yerde görüyoruz bügün. Mesela tostun içine çok az malzeme koyulduğundan olsa gerek “çift kaşarlı tost” yer olduk hepimiz. Bu durumda bile yediğiniz tostun lezzet yoksunu olması muhtemeldir. Ya ekmek çok bayattır, ya içindeki peynir, sucuk vs… Çok şık bir kafeye gittiğinizde de durum değişmez. Çok para vermenize rağmen benzer bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Şimdi size bahsedeceğim yer bu yerlerden çok farklı.  Bir pazartesi günü her hafta yaptığım gibi çiğ süt almaya giderken keşfettim Çağlar Tostu. “Lezzeti Antakya’dan” yazıyordu tabelasında. Açıkçası bu kadar lezzetli olacağını düşünmemiştim. Burayı keşfettikten sonra eşime bir hafta boyunca ağzım sulanarak methettim burayı. Eşimin de dediği gibi bir tost ne kadar güzel olabilirdi ki? Ama malzemeleri özenle seçildiğinde yaptığınız bir tost da olsa fark yaratılabiliyormuş demek ki. Çağlar Tost’ta yapılan tostun ekmeği, hamuru süt ile yoğrulan Antakya ekmeği. İçindekiler ise öyle bol ki… Ekmek yediğinizi hissetmiyorsunuz. Ekmeğe sürülen hafif biber salçalı sos ise apayrı bir tat katıyor.  Ayrıca yenilikçi yanları da var. Farklı lezzetler keşfedip bunları deniyorlar. Mesela ilk gittiğimde omletli tost çeşitleri bana Amerika’da kahvaltıda yenilen yumurtalı muffin sandviçleri hatırlattı. Bunun bizim tostumuza uygulanışını ilk defa Çağlar Tost’ta denedim. Gerçekten çok başarılı!

Bu lezzetin sahibinin Antakyalı olması şaşırtmadı beni.  Antakyalılarda lezzet algısı birçok şeyden önce geliyor. Ee güzel yemek yemeği bilen güzel yemek de yapıyor.

Bu lezzetin ilk farkına varanlardan biri ben değilim. Çağlar Tost bulunduğu İstanbul Akatlar ve çevresinde çok meşhur. Karşısındaki Akatlar Kültür Merkezi’ne gelenler nedeniyle hafta içi ve hafta sonu gece geç saatlere kadar servis yapıyorlar ve anladığım kadarı ile bu ilgiye rağmen kaliteden hiç ödün vermedikleri gibi repertuarlarına her gün yepyeni lezzetler katıyorlar.