May 122015
Bu yazın kokteyli Spritz olsun!

Bu yaz tatile çıkamıyorsanız üzülmeyin çünkü sizi deniz kenarında hissettirecek,  bu sıcaklarda sizi serinletecek bir kokteyl var… İtalyanların ‘Negroni’ kokteylinden sonra en çok sevdikleri kokteyl desem yanlış olmaz. Spritz, İtalyanların aperitivo saatinde sık sık içtikleri içkilerden. Ayrıca alkol hassasiyeti olmayanlar için Türk damak tadına da çok uygun.

Benim gibi yoğun alkol tadını sevmiyor, hafif içkileri tercih ediyorsanız sıcak bir yaz günü evde tek başınıza, eşinizle film izlerken ya da misafirlerinize hoşgeldin içkisi olarak ikram etmeyi isteyeceğiniz bir kokteyl.

2015YaptimYedim-37

Yakın zamana kadar İstanbul’da restoranlarda Spritz’e rastlamak pek mümkün değildi desem yanlış olmaz sanıyorum. Daha sonra İtalyan aperitivo konsepti olan yerlerde sık sık görmeye başladık.Hazırlaması çok kolay olan bu kokteyli evimizde de kolay kolay yapamıyorduk. Çünkü ana malzemelerinden biri olan Aperol adlı içki Türkiye’de satılmıyordu. Campari kullanılarak yapabiliyorduk ama  bu şekliyle daha acımsı oluyordu. Bu durumda Aperol’ü yurtdışından temin etmek gerekiyordu. Ama yavaş yavaş süpermarketlerin raflarında yerini almaya başladı Aperol… Fiyatının yurtdışındakinden kat kat pahallı olduğunu görmek biraz moral bozsa da Spritz’inizden bir yudum aldıktan sonra herşeyi unutuveriyorsunuz. Denemek isterseniz şişenin arkasında tarifi yazıyor gerçi ama ben de vereyim:

İçindekiler (1 kadeh):

  • Aperol ya da Campari⎮2 ölçü
  • şampanya⎮3 ölçü
  • soda⎮1 ölçü
  • buz⎮kadeh dolusu
  • portakal⎮1 dilim
  • yeşil zeytin⎮1 tane iri
  • pipet⎮1 adet

Benim Spritz gibi kokteylleri yaparken kullandığım bir shot bardağım var. Genellikle buzu kadehin ağzına kadar doldurduktan sonra yukarıdaki ölçülerde Aperol, şampanya ve sodayı ekliyorum. İlk tercihim Aperol  oluyor çünkü Campari’nin tadını daha acımsı buluyorum ve pek hoşuma gitmiyor. Siz sevebilirsiniz tabii ki. Yeter ki servis etmeden önce içine bir dilim portakal ve zeytin eklemeyi unutmayın, oldukça şık oluyor!