Nis 222013
Yemek için kuyruk bekler misin?

San Francisco’ya gitmeden önce biri bana “Yemek yemek için bir saat kuyrukta bekler misin?” diye sorsaydı “tabii ki hayır” diye cevap verirdim herhalde.  İstanbul gibi kalabalık şehirlerde yaşayanlar bilir, zaman çok değerlidir ve iyi de kötü de olsa her zaman bir seçenek vardır. Ayrıca altıüstü bir yemek, ne yeseniz olur. Hele bir de o şehirde ikamet ediyorsanız bir başka sefer gelseniz de olur. Güzel yemek yemeği çok sevsek de herhalde çoğumuzun böyle düşündüğü olmuştur.

Oysa San Francisco’da restoranların hatta kafelerin önünde oluşan uzun kuyruklar normal karşılanıyor. Her ne kadar burada Anthony Bourdain’in deyişiyle “kötü yemek yemek mümkün olmasa da” bazı mekanların önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Sabahın erken saatinde ya da öğlen ve akşam yoğunluğunda işini gücünü hatta uykusunu yarıda bırakıp eşofmanlarıyla sıra bekleyen insanlar görebiliyorsunuz sokaklarda.

İşte bu yerlerden biri, Time dergisinin San Francisco’da yapılacaklar listesinde birinci sıraya, yani Golden Gate Köprüsünün de önüne koyduğu Mama’s. Bir pazar sabahı mekanın açılış saatinden yarım saat önce gitmeme rağmen benden önce gelip bekleyen 20 kişi ile karşılaştım. Beklerken de uzaktan sırayı görüp biraz daha önde olma şansını yitirmemek için sokağın başından koşarak gelen insanları gördüm. Ama burada da olduğu gibi diğer yerlerde de beklediğinize değecek bir kalite ile karşılaşıyorsunuz şüphesiz.

Peki neden insanlar bu yemek cennetinin içerisinde saatlerce sıra bekliyor? Kısa bir ziyaretin sonrası bunu söylemek gerçekten güç ama sanıyorum San Franciscolular güzel yemek yemeği seviyorlar ve en güzelini yemek için dakikalar, saatlerce beklemeyi göze alabiliyorlar. Mama’s deneyiminin de bana gösterdiği bu oldu.  Şehirde güzel bir Amerikan kahvaltısı edebileceğiniz yüzlerce yer varken sabahleyin yarım saat sırada bekleyip, belki de dostlarınızla hayal ettiğiniz kahvaltıyı yapmanın verdiği keyif bambaşka. Yani yemek dediğin “altıüstü bir yemek” değil, güzel bir günü unutulmaz kılabilecek önemli bir aktivite aslında.

img_7067