Ağu 312015
Yerfıstıklı Kurabiye: Kolay ve Leziz

Size de oldu mu bilmiyorum. Akşam yemeği yedikten bir saat kadar sonra internette dolaşırken bir tatlı tarifi görür, evde malzemeler var mı diye düşünürken bulursunuz kendinizi. Eğer bir de malzemesi elinizin altında, yapımı da çok meşakatli değilse “neden şimdi yapmıyorum” cümlesini kafanızda tamamlamadan mutfakta bulursunuz kendinizi.

Ne şanstır ki yerfıstığı ezmeli kurabiye tarifini gördüğümde evde normalde bulundurmadığım, ama evimize gelen arkadaşımın yerfıstığını çok seven kızı Nevin için aldığımız yer fıstığı ezmesi vardı. Yerfıstığı ezmesini kolay kolay bitiremeyeceğimi de düşününce bu tarifi denemem şart oldu.

Tarif benim değil baştan söyleyeyim. Huffington Post‘ta gördüm. Beni cezbeden yağ, un, kabartma tozu, karbonat gibi malzemeler kullanılmadan yapılmasıydı. Sonuç olarak şekillendirme aşamasında biraz un kullanmak zorunda kaldım ama ortaya çıkan sonuç güzel oldu gerçekten.

İçindekiler:

  • yerfıstığı ezmesi⎮200gr
  • esmer şeker (ya da bal)⎮50 gr
  • yumurta⎮1 adet
  • un⎮20-30 gr

Tarif:

  1. Fırını 175 derecede fan ile çalıştırın.
  2. Fırın ısınırken yer fıstığı ezmesi, şeker ve yumurtayı bir kapta karıştırın.
  3. Elinizi una bulayıp ceviz büyüklüğünde ufak toplar yapıp yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine 2 santim aralıklarla dizin. Çatalla bastırarak düzleştirin.
  4. Fırında 10 dakika kadar pişirin. Fırından tepsiyi çıkardıktan sonra 15 dakika soğumaya bırakın. Kurabiyeler soğudukça sertleştiğinden servis tabaklarına hemen almak isterseniz dağılacaktır. Dilerseniz ılık ılık, dilerseniz ilerleyen günlerde servis edebilirsiniz.