Nis 222011
Juniors’ta çilekli pasta…

New York’ta bir pastacı… Junior’s aslında en çok cheesecake’i ile biliniyor ama benim tercihim yine Junior’s spesiyallerinden olan çilekli pasta!

Amerika seyehatimi planlarken danıştığım arkadaşlarım burayı çok methettiler. İtiraf etmeliyim, giderken aklımda hep ‘bir pasta ne kadar değişik olabilir ki’ düşüncesi vardı. Ta ki çilekli pastası ile tanışana kadar… O gün şansımıza kapısında kuyruk yoktu ancak daha sonraki gidişlerimde 5-10 dk kuyrukta bekleyecektim. Yanımda eşimle mekana girdim. Geniş salonun sol tarafında, bar kısmında bir müşteri ile şakalaşan barmen, sağ taraftaki masalarda ise kahve eşliğinde dilim pasta yiyen insanlar… Tek tük hamburger yiyen insanlar da var tabii. Sonradan öğrenecektim hamburgerlerinin de denemeye değer olduğunu. Ben bar kısmını tercih ettim. Menü çok güzel cheesecake’lerle dolu ancak gözüme “Fresh strawberry shortcake” çarpıverdi benim. Çileği ve aromasını dondurma, pasta, şeker ve sakız gibi yiyeceklerde tercih etmememe rağmen ‘fresh’ yani ‘taze’ kelimesini görünce denemek istedim.  Kahvelerimizin yanına bir dilim söyledik. İyi ki bir dilim söylemişiz çünkü bir dilim dediğime bakmayın kocaman dilim bir kek ve yanında servis ettikleri çilek reçeli ile iki kişiyi doyurmaya fazlası ile yetiyor. Bence çilek reçeli pastaya ayrı bir anlam katıyor, çok da iyi tamamlıyor. Pastadan aldığınız parçayı reçele banıyorsunuz ve… gerisini ben anlatmayayım, siz gidin deneyimleyin.

Junior’s çok merkezi bir yerde, Times Squere yakınlarında. Olur da New York’a yolunuz düşerse buranın vazgeçilmezlerinden olan bir Broadway müzikaline bilet alıp gösterim öncesinde kahve ve bir dilim pasta eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.