Eyl 102013

Pappa al pomodoro: İtalyan usulü domates çorbası

Pappa al pomodoro: İtalyan usulü domates çorbası

İtalyanlar için çorba bizim için sulu yemek… Bir gün, Floransa’da okulun yemekhanesinde günün menüsünün yazıldığı tahtada zuppa yani çorba yazısını görünce çok sevinmiştim. Canım şöyle bol sulu bir mercimek ya da domates çorbası çekiyordu. Gözüm çorbayı ararken aşçı bana bizim daha çok sulu yemek diyebileceğimiz şeyi gösterdi: Pappa al pomodoro. İtalya’nın Toskana bölgesine özgü bu yemek restoran menülerinde genellikle çorba başlığı altında bulunuyor.

Tarifi vermeden önce şunu söyleyeyim: bu bir diyet yemeği değil. Bol zeytinyağı, bir de ekmek kullanmanız gerekiyor. İçinde ekmekle karışmış domatesin bulamaç görüntüsüne takılmayın. Bence bu yemeği, pardon çorbayı, güzel yapan domates ve zeytinyağının kalitesi. Yerken az özen gerektiren bir yemeğin ne kadar güzel olabileceği şaşırtıyor insanı doğrusu.

İçindekiler (iki kişilik):

  • domates⎮6-7 adet
  • sarmısak⎮2-3 diş
  • ekmek (sert ya da bayat ekmek tercih edilmeli)⎮2-3 dilim
  • fesleğen⎮yarım demet
  • zeytinyağı⎮bir çay bardağı
  • su⎮yarım çay bardağı
  • tuz, karabiber

Tarif:

Yemeğin bildiğim kadarı ile üç ayrı yapılışı var. İlk olarak Jamie Oliver tarifi: bol zeytinyağında sarmısaklar kavrulur, üzerine kabuğu soyulmuş, çekirdekleri sıkılarak alınan domatesler özensiz bir şekilde doğranır. Fesleğen yaprakları büyük büyük doğranarak eklenir, yarım saat pişirilir. Daha sonra üzerine dilediğiniz kadar ekmek, tuz ve karabiber eklenip karıştırılır. İstenirse biraz daha zeytinyağı konup 30 dakika daha kısık ateşte pişirilir.

İki tarif daha var. Bir tanesi Floransa usulü, diğeri Siena usulü. Sienalılar tüm malzemeyi aynı anda koyup bir saat kısık ateşte pişiriyorlar. Denildiğine göre, Sienalılar Floransa tariflerini alıp biraz değiştirip uyguluyorlar çoğunlukla. Bazen daha iyi sonuçlar alsalar da bu yemekte sonuç pek farklı değil.

Ben Floransa yakınlarında bir köyden aldığım bir yemek kitabındaki tarifi uyguladım. Buna göre:

  1. önce ekmekler tencereye dizilir. Üzerine zeytinyağı, sarmısak, fesleğen ve su eklenir. Ekmek iyice yumuşayana kadar pişirilir.
  2. Daha sonra üzerine çekirdeği alınmış, kabaca doğranmış domatesler, tuz ve karabiber eklenir. Kısık ateşte 45 dakika kadar pişirilir.
  3. son 15 dakika kapağı açık bir şekilde pişirin çünkü yoğun bir kıvam tercih ediliyor.

Pişmeden önce soğan ve yumurta ekleyenler de var ama ben hiç denemedim.

Üzerine rendelenmiş parmesan ile çok güzel oluyor. Denemenizi tavsiye ederim.