Eyl 052013
Somon ve Ispanak

Somon ve Ispanak, somon ile yaptıgım yemeklerden sadece bir tanesi. Ama bence en az zaman gerektireni. Balık özel günlerde zahmetle hazırlanan ya da çok para verilerek dışarıda yenen bir yemektir çoğumuz için. Ama benim gibi balık yemeyi çok seviyorsanız, ‘her gün balık yesem sıkılmam’ diyorsanız, her zaman balık yemek için bu kadar zaman ya da bütçe ayıramıyorsanız bu yemeği denemenizi tavsiye ederim.

İçindekiler (2 kişilik):

  • somon (balıkçınızdan kılçıklarını temizlemesini isteyin)⎮yarım kilo
  • ıspanak⎮750gr-1 kilo
  • zeytinyağı⎮2-3 çorba kaşığı
  • kişniş, tuz, pul biber

Tarif:

  1. Somonu bir tabakta tuz, kişniş ve zeytinyağı ile terbiye edin. Bir kenara bırakıp ıspanağı hazırlayın.
  2. Ispanağı donmuş ve doğranmış olarak da alabilirsiniz. Ancak yıkamak için zamanınız varsa ve bulabiliyorsanız tazesini tercih edin. Doğranmış ıspanağı teflon tavada arada bir karıştırarak pişirin.  Ispanağı tamamen öldürmemeye, hafif diri bırakmaya özen gösterin.
  3. Piştikten sonra çok az zeytinyağı, tuz ve pul biber ekleyip bir dakika daha karıştırıp servis edeceğim tabağa alın. Aynı tavada, tava iyice ısınmışken terbiye ettiğim somonu pişirin. Pişmeye başladığını tavaya değen tarafın renginin değişmesinden anlayabilirsiniz. Rengi ortasına kadar değişince dikkatlice çevirin ve hemen ocağın altını kapatın; tavanın ısısıyla diğer tarafı da pişecektir.
  4. Pişen somonları ıspanağın üzerinde ya da yanında servis edebilirsiniz.