Oca 252015

Tadımlık Okumalar (19-25 Ocak, 2015)

Tadımlık Okumalar  (19-25 Ocak, 2015)

 

Bu hafta üniversiteden arkadaşlarımla buluştum. Sohbet sohbeti açtı tabii. Ama konuştuklarımız arasında beni en çok mutlu eden çoğumuzun yemek işine bir şekilde bulaşmış olmamız. Bir arkadaşım çocukluk tutkusu olan pasta işinde bir dönem ilerlemiş, internetten bir site kurmuş, çok da paralar kazanmış. Bir arkadaşım da bu işin eğitimini almaya girişmiş. Eskiden buluşmalarımızda börek çörek eksik olmazdı. Boşuna değilmiş demek ki!

Haftanın keşifleri

Kanada’nın ünlü atıştırmalıklarından Poutine İstanbul’da… detaylar bu haftaki yazımda.

Bu haftanın bir diğer keşfi de dün eşimle gittiğimiz Orta Asya lokantası oldu. Mihman Orta Asya Sofrası hakkındaki fikirlerimi yakında bir yazı ile paylaşacağım.

Türkçe yemek bloğu arayışım…

Türkçe ve düzenli olarak yazılan yemek bloğu bulmak ne kadar zor. Yemek tarifi üzerine çok blog var gerçekten. Ama tarif dışında da tecrübelerini paylaşan bloglar parmakla sayılacak kadar az. Zaman geçtikçe artacağını umuyorum. Bu hafta da sizlerle paylaşmak üzere güzel bir blog aradım. Bu arama sırasında şüpesiz ki en dikkat çeken isme sahip olan “Allah ne verdiyse” oldu…

Birçoğumuz çayı çok severiz ama hakkında pek bir şey bilmeyiz. Bir süredir vakit bulup da inceleyemediğim bir tanıdığımın sitesi çay hakkında her şeyi bu hafta okuma fırsatı buldum. Burcu’nun samimi ve akıcı bir dille paylaştığı çay dünyası çok öğretici, okuması da çok keyifli!

Çin çayları ile ilgili bir de şu ingilizce yazı da dikkate değer.

Her hafta elimden geldiğince keşfetmeye çalışıyorum yeni blogları. Sizin aklınızda olan bir blog var mı?

Bu yazıları kaçırmayın…

Ben YaptımYedim’in ‘İştah Açıcı Filmler‘ bölümü üzerinde uğraşadurayım, Vedat Milör benden erken davranmış, yılın en iyi 12 filmini gastronomik açıdan değerlendirdiği yazının ilk kısmını yayınlamış. Keyifli bir yazı olmuş.

nytimes’ın yemek tekniklerini videolu olarak gösteren bölümünü gördünüz mü? Görmediyseniz bu linke bir göz atın derim.

Kahve içmeli mi? Peki ne kadar içmeli? Bu konular üzerine yazılmış birden fazla yazı okudum bu hafta. Yazılar İngilizce ve İtalyanca. Bir yazıda her gün kahve içmemizi gerektiren 11 sebep sayarken, aynı sitede yayınlanan ikinci bir yazıda bu sebeplerden birinin üzerine eğiliyor. Yazı kahvenin cilt kanserinin bazı türlerini engellediği sonucuna varan yakın zamanda yapılmış bir araştırmadan bahsediyor. Bir yazı da İtalyanca… Kahvenin İtalyanlardaki yeri bambaşkadır. Ama onlar bile kahve tutkusunu kontrol altında tutmayı önemsiyor anlaşılan. Bu yazıya göre günde içilmesi gereken kahve oranı üç bardak espresso ya da iki bardak americanodan fazla değil.

Tarifler…

Ramen soslu kızartılmış tavuk! Bu tarif mutlaka denenmeli!

Çikolata yemeyeyim diyorum ama uzak durmak kolay değil. İşte bir baştan çıkarıcı tarif.

İyi Pazarlar!