Şub 012015

Tadımlık Okumalar (26 Ocak – 1 Şubat, 2015)

Tadımlık Okumalar  (26 Ocak – 1 Şubat, 2015)

 

Bu hafta gerçekten stresli bir haftaydı. En azından benim için öyleydi. Geçsin bitsin de artık mutfağımda güzel yemekler yapayım diye hayaller kurdum hafta boyunca. Ve nihayet  bitti. Tezimin taslağını teslim ettim ve hemen kendimi mutfağa attım. Eşim bana çok dillendirmese de Pazar günleri yaptığımız krepli kahvaltıları özlemiştir diye düşündüm. Eşimin çocukluk arkadaşı Devrim de bize katılınca çok keyifli bir kahvaltı oldu. Devrim benim krepleri beğendi. Tarifini isterseniz şu yazıma bir göz atabilirsiniz.

Neyse,  bu hafta yemek hakkında neler yazılmış, neler dikkate değer şöyle bir özet geçelim isterseniz.

İlginç Bloglar…

Kızmayın bana ama yine İngilizce bir blog önereceğim. Harika paylaşımlar var gerçekten. Kitchn‘ın yazarının birden fazla kitabı da yayınlandı zaten.

Bob’s Burger Experiment ilginç bir site! Bilmeyenler için söyleyeyim Bob’s Burger Amerikan menşeli bir animasyon komedi dizisi. Dizinin her bölümünde burger dükkanında yer alan kara tahtada farklı bir burger ismi oluyor. Bu blog da bu burgerlerin nasıl olabileceği tahmin edilip deneniyor. Yazar ayrıca tariflerini de paylaşıyor.

Geçen hafta da söylemiştim, güzel Türkçe yemek blogu bulmakta zorlanıyorum. Yemek tarifleri kadar, yemek tecrübelerini ve hikayelerini anlatan bloglar pek de fazla değil ne yazık ki. Ama Yemek Hikayeleri adlı site çok da güzel bir çalışma bence. Sitede yemek tarifleri kadar, yemek ve sinema, yemek ve karikatür ya da yemek oyunları gibi farklı paylaşımlar da var. Okuması gerçekten çok zevkli.

Sosyal medyada yemek fotografları paylaşmak….

Yemek tutkunuysanız sosyal medyada yemek fotografları paylaşmamak çok zor olabiliyor. Ancak bu durum bazen rahatsızlık verici hale gelebiliyor. Özellikle şahsi hesabınızdan paylaşımlar yapıyorsanız çoğu insan haklı olarak “ne yediğini bilmek zorunda mıyım!?” şeklinde tepkiler verebiliyor. Ben de bu yüzden Yaptım Yedim’e sosyal medyada ayrı hesaplar açtım zaten. Ama ya bir yemek bloğunuz yoksa… Bu sabah kahvaltıya gelen arkadaşımız Devrim Facebook’ta yemek ile ilgili arkadaşlarını eklediği bir “En iyi ben yemek pişiririm”  diye bir grup kurmuş mesela. Bence çok güzel bir çözüm olmuş…

Bu yazıları kaçırmayın

Takip ettiğim yemek sitelerinden biri Culinary Backstreets bu hafta fasulye temalı paylaşımlar yaptı. Tüm yazılar ilginç ama şu yazıya bir göz atın derim… Asya tatları severseniz, yazıda bahsedilen krep tarifini çok beğeneceksiniz.

Fasulye konsepti ile devam edelim… Aynı blogda bir yazıda İstanbul’un en iyi beş kurufasulyecisi sıralanmış. Ben bu listeye bir de Ortaköy’deki Bizce Kuru‘yu ekleyebilirim.

Bir Tarif…

Bir de tarif verelim… İsmi hoşuma gitti açıkçası. Kremalı Mantar Soslu Bir Şeyler yapmak istersiniz belki…

İyi Pazarlar!