Ağu 282015
Ürgüp Yağlısı

Ürgüp Yağlısı

IMG_2949

Bir pide düşünün, üzerinde peynir, yumurta, şeker, fındık ve yağ olsun. Ürgüp Yağlısı pideye tatlı bir yorum katmış…

Geçen haftasonu Kapadokya’daydım. Eşimle beraber haftasonunu kendimize hediye ettik. İkimizin de daha önceden gördüğü pek de sürprizlerle karşılaşmayı beklemediğimiz Kapadokya’yı görmek için bir tura yazıldık. Ama güzel bir sürprizle Ürgüp’te karşılaştık. Şansıma bu sürpriz yemekle ilgiliydi. Ürgüp Yağlısı ile tanıştık.

Grup gezilerinde benim için temel sorun genellikle yemek oluyor. Tur şirketi ne kadar iyi olursa olsun, yemeklerde belli bir fiyatta anlaşılıyor dolayısıyla yemek kalitesi genellikle düşük oluyor. Gurme olarak görmüyorum kendimi yanlış anlaşılmasın ama bir yere gittiğimde oraya özgü birşeyler tatmak ya da sıradan bir yemeğin yerel ürünlerle yapılışını tecrübe etmek bu bloğu okuyan bir çok insanı mutlu ettiği gibi beni de mutlu ediyor.

Ürgüp’teki serbest zamanımızda gruptan ayrılıp çarşıda yemek yenecek güzel bir mekan aradık. Sıradan bir pidecinin önünde bulduk kendimizi. Bizi mekana çeken, kapının hemen solunda cama yapıştırılmış “meşhur Ürgüp Yağlısı” yazılı kağıt parçası oldu.

Fırının sıcağından az uzaktaki bir boşluğa yerleştirilmiş dört-beş masadan birine oturduk. Eşime bir kuşbaşılı pide, bana da Ürgüp Yağlısı söyledik. Mekana bizden sonra gelenlerin siparişi bizden önce gelince tedirgin olmaya başladık ama Ürgüp Yağlısı masamıza teşrif edince nedenini anladık. Ürgüp Yağlısı sıradan bir pide değildi çünkü. Kuşbaşılı pidenin iki katı büyüklüğünde bir pide geldi. Pide hamurunun üstünde yumurta, peynir, bolca dövülmüş fındık, toz şeker ve tereyağı (belki de fındık yağıydı) vardı.

Evet Ürgüp Yağlısı tatlıydı. Garsonun önerdiği geleneksel şekliyle yani elle parça parça kopararak yemeğe başladık. Şeker ve peynirin uyumuna, Gelibolu’nun çok sevdiğim peynir helvasından dolayı alışkıdım. Ama Ürgüp Yağlısı’nda bu ikiliye fındık,yumurta ve yağ ekleniyor bir de bu malzemeler pide hamurunun üzerinde pişiriliyor. Ortaya tarifi burada yapılması zor bir lezzet çıkıyor.

Restorandan ayrılır ayrılmaz Ürgüp Yağlısı hakkında internetten ısrarla aramama rağmen hiçbir bilgi bulamadım. Ürgüp Yağlısı yörenin geleneksel bir tatlısı mı yoksa gittiğimiz pidecinin özel ürünlerinden biri mi şüpheliyim. Ne olursa olsun, öğle yemeğinde tatlı yemek zorunda kalmak haricinde bu tatili farklı kılan Ürgüp Yağlısı ile tanışmaya değdi hakikaten.

IMG_2940