Eki 102013
Taze Makarna

İtalya’ya geçirdiğim ilk günlerden biriydi sanıyorum. İlk ev alışverişimi yapmak için markete gittiğimde bizdeki gibi süt ürünlerinin bulunduğu açık dolabın hemen yanında bir sıra makarna gördüm, yaklaştım, yanlış görmüyordum, taze makarnaydı. Sanki o anda anlamıştım İtalyan yemekleri arasında en sevdiğim yemeğin taze makarna olacağını. Düşünmeden iki paket alıp eve gittim.  Zar zor hareket ettiğim mutfakta bir tencereye su ve tuz koyup kaynatıp makarnayı içine attım. Paketinde önerildiği gibi iki dakika sonra süzüp sosunu hazırladım. Öyle sos dediğime bakmayın, en basit malzemelerde tuz, sarmısak, zeytinyağı ve biraz limon… Floransa’da bir restoranın önünden geçerken aç değilseniz bile aklınızı çelen o koku. Sos cızırdar cızırdamaz makarnayı içine atıp şöyle bir çevirdikten derin bir tabağa koyup üzerine parmesan serptiğimi daha dün gibi hatırlıyorum. İlk lokmayı ağzıma attım. Bu yediğim makarna ise, bugüne kadar yediklerim neydi?

Sonrasında İtalya’da yediğim en güzel taze makarnayı arkadaşlarla günübirlik gittiğimiz Modena’da yiyecektim. Aslında elimizdeki seyahat rehberinden lüks bir lokanta seçmişti arkadaşımız, ama kendisini aynı rehberde gördüğüm esnaf lokantasına gitmeye ikna edebilmiştim. Kendimizi mercato centrale yani şehrin merkezi pazarının hemen karşısında daracık merdivenlerden çıkarak ulaştığımız lokantada bulmuştuk. Erken gelmiştik gerçi ama iyi ki de öyle yapmışız çünkü bütün masalarda o anda hazırlanmakta olan taze makarnaları görünce başka bir yere gidemeyeceğimizi anladık.

Marketten hazır aldığınız, pek özenmenize gerek kalmadan 10 dakikada yaptığınız, belki üzerine sos hazırladığınız hazır makarnadan ne kadar farklı olabilir diyebilirsiniz, ama denemeden anlatmak gerçekten çok zor. Floransa’daki komşum Lucrezia, daha sonra en çok hangi İtalyan yemeğini sevdiğimi sorduğunda hiç düşünmeden taze makarna demiştim. Sonrasında da Türkiye’de marketlerde ve hatta en lüks İtalyan lokantalarında bile bunu bulmanın zor olduğunu anlatmıştım. Öyle ya şimdilerde marketlerde erişteyi bile zor bulurken, taze makarnayı bulmak biraz hayal olur sanıyorum. Canım komşum o gün bana taze makarna yapmayı öğretmeyi teklif etti, hemen kabul ettim tabii. Türkiye’ye döner dönmez de denemeye başladım. Bugün artık İtalyanların özel günlerde marketten almayıp da evde hazırladıkları taze makarnayı yapmayı denemenizi tavsiye ederim. Makarna makinanız yoksa sorun değil, çünkü elle de açabilirsiniz. İşte tarifi…

İçindekiler (4 kişilik):

  • Durum buğday unu (ya da böreklik un) ⎮300 gr
  • Yumurta ⎮2 adet
  • biraz su

img_8794

img_8797

Tarif:

  1. Unu tezgaha döküp ortasına yumurtaları kırın, yumurta kabuğunu kullanarak iki ölçü de su ekleyin.
  2. Bir çatal yardımı ile unun ortasından başlayarak yumurtaları dağıtın ve sert bir hamur hazırlayın.
  3. Hamuru kolayca açabileceğiniz parçalara bölün.
  4. Makarna makinanız varsa makinanız yardımı ile yoksa merdane yardımı ile  her parcayı olabildiğince ince açın. Elinize aldınızda hamurun öbür tarafından elinizi gördüğünüzde olmuş demektir.
  5. Hamurun iki tarafını unlayıp katlayın ve bir bıçak yardımıyla ince ince kesin. Kestiğiniz parçaları açıp bir bez üzerine serin.
  6. Bundan sonrası marketten aldığınız makarnayı pişirmeye çok benziyor. Tek farkı taze makarnayı 8-10 dakika kaynatmanız gerekmiyor. 1-2 dakika sonra ateşten alıp süzmelisiniz.