Şub 262014
Tahin: İstanbul’da gerçek humusun adresi

Bugün uzun süredir açılmasını beklediğim ve bu hafta içinde Rumeli Hisarüstü’nde açılan Tahin adlı restoranı ziyaret ettim. Antakyalılar bilir, İstanbul’da güzel humus yapan bir restoran bulmak pek mümkün değildir. Bulabildiğiniz birkaç tanesi de fiyat-kalite-porsyon miktarı dengesini kurabilmekten uzaktırlar. Tahin ise eğer kalitesini bu şekilde koruyabilirse bence bütçenizi zorlamadan güzel ve gerçek humus yiyebileceğiniz sayılı mekanlardan biri olmaya devam edebilir.

photo 1[2]
Sıcak taneli humus
photo 1
falafel
photo 2-1
tahinli ekşili lahmacun

Ancak Lübran ya da Antakya’da yiyebileceğim kalitede humus yapıyorlar. Ben ilk olarak sıcak ve taneli olarak servis ettikleri humusu denedim. Menüsünde en az 5-6 çeşit humus var: kavurmalı, çam fıstıklı, kimyonlu…

Ayrıca menüsünde sadece humusa değil, tatlısından tuzlusuna birçok lübnan yemeğine de yer veriyor Tahin. Soğuk mezeler arasında gözüme çarpan Tebbuli, muhammara (cevizli biber), tahinli babagannuş (patlıcan salatası); sıcaklardan da tahinli lahmacun, falafel ve köfte çeşitleri denemeye değer.

Yeni açıldığından olabilir gerçi ama mekanda insanlar güler yüzlü ve ilgili. Kendilerini müşterilere kanıtlama telaşı içinde değil gibiler, çünkü gerçekten kaliteli, hem gözünüzü hem karnınızı doyuran ve bütçenizi hiç zorlamayan bir servis sunuyorlar. Böyle devam ettikleri sürece müdavimlerinin her geçen gün artacağına eminim.

photo 2[2]