Siirt Perde Pilavı Ve Büryan Kebabı

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

img_03811

Hikayesi olan yemekleri sevdiğimden bahsetmiş miydim? Perde pilavı da bunlardan biri…Canım arkadaşım Nihan eşim ile beni İstanbul’da o ana kadar keşfetmemiş olduğumuz bir mekana götürdü. Fatih’te kadınlar çarşısına. Unkapanı’nda su kemerlerini geçmeden sağa döndüğünüzde İstanbul’da kesinlikle gidilmesi gereken bir yerde buluyorsunuz kendinizi. Bir gün mutfak alışverişi yaptığınız yerlerden sıkılıp farklı bir yere gitmek isterseniz burayı aklınızın bir köşesinde tutun. Güzel zeytinler, peynirler, ekmekler alabileceğiniz mekanlardan biri.

Yorulup birseyler yemek isterseniz de harika yemekler mevcut. Bunlardan biri büryan kebabı ve Siirt perde pilavı… Belirli bir mekan ismi vermek istemiyorum. Muhtemelen burada kötü bir büryan ve perde pilavı yiyemezsiniz. Ben kadınlar çarşısının surlardan giriş kapısının hemen köşesinde olan bir mekana gittim.

Anlata anlata bitiremedim perde pilavı ve büryan kebabını çevremdekilere. Daha sonra annemin arkadaşı Yıldız Teyzem bana perde pilavının hikayesin anlattı. Burada sizlere aktarmayı istiyorum. Siirtli bir aile kızını gelin verir. Daha sonra  annesinin evine el öpmeye kocası ile gelecek olan kızına annesi yemekte bu pilavı hazırlar. Pilavın içerisine iki güvercin koyar ve üzerini hamurla hava almayacak sekilde kaplar. Kızı ve damadı geldiğinde bu pilavı servis ederken bir dilim keser biri sağda biri solda olmak üzere güvercinler gözükür. Anne kızına “bak kızım bu güvercinlerden biri sen biri de kocan, bu pilav da rızkınız, üzerindeki hamur da eviniz. İçeride ne yaşarsanız yaşayın dışarı sızmasın” der. Öğrendiğim kadarıyla halen yeni evli çiftlere bu yemek yapılırmuş. Ama güvercin konmuyor olsa gerek artık. Benim yediğim de tavuk ile yapılmıştı.

Büryan kebabı perde pilavının gölgesinde kalmasın. Gerçekten Antakya kökenli biri olarak böyle güzel eti nadiren yediğimi itiraf etmeliyim. Kadınlar pazarına alışveriş için gelmek istemezseniz bile, emin olun sadece bu yemekleri yemeğe gelebilirsiniz. Buralara kadar yorulduğunuza kesinlikle değecek!

img_0384

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

Comments are closed

  • Bumerang - Yazarkafe