Eki 172013
Parça Pinçik
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

photo 2

Asıl adı “Mille infranti”. Daha çok İtalya’nın güneyinde yapılıyor. Tam tercümesi “bin parça”. İstanbul’daki komşumla beraber yaparken kendisi “parça pinçik” dedi. Bence oldu.

Gözlemlediğim kadarı ile özel zamanlarda yapılan bir yemek. Bana yapmasını öğretirken İtalya’daki komşumu iki gün sonra Paris’ten ziyarete gelecek kızı aradığında sevinçle “Mille infranti yapıyoruz gelince yersin” diyor. Telefonu kapattıktan sonra bana kendisi çocukken aile büyüklerinin hamuru açtıkça çocuklara parçalamaları için verdiklerini anlatıyor. Bir de azarlarlardı diyor:  “Çok büyük yapıyorsunuz, biraz küçük yapın!”

Bu lezzetli çorbayı yapmak çok keyifli.  Eğer evde tavuk ya da et suyu bulunduruyorsanız çok az vakit alıyor.


İçindekiler (3-4 kişilik):

  • 1 litre et ya da tavuk suyu
  • 100 gr irmik
  • 100 gr rendelenmiş parmesan (eski kaşar da kullanabilirsiniz)
  • 1 yumurta
  • biraz su
  • 1/4 demet çok ince kıyılmış maydanoz

 

IMG_8802

IMG_8806

İrmiği tezgaha döküp üzerine rendelenmiş peyniri ve maydanozu ekleyin. Maydanozu isteğe göre daha az ya da çok koyabilirsiniz (hatta dereotu ya da fesleğen de kullanabilirsiniz ). Ortasına yumurtayı kırın, yumurta kabuğunu kullanarak bir ölçü de su ekleyin. Bir çatal yardımı ile irmiğin ortasından başlayarak yumurtaları dağıtın ve  hamuru hazırlayın. Hamuru kolayca açabileceğiniz parçalara bölün. Merdane yardımı ile  ara sıra irmikleyerek her parcayı olabildiğince ince açın.  Mille infranti’nin hamuru makarna hamuru gibi pürüzsüz ve ince olmaz ama yine de olabildiğince inceltmeye gayret edin.  Daha sonra hamuru fotoğraftaki gibi küçük parçalara ayırın.

IMG_8808

Üzerine biraz irmik döküp bir kaç gün bekletebilirsiniz. Ama hemen kullanacaksanız tavuk ya da et suyu kaynadıktan sonra içerisine atıp 10 dakika kadar pişirin ve isterseniz üzerinde biraz da rendelenmiş peynirle servis edin.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone