Tem 192014
Lebniye: Antakya’nın Kolay ve Lezzetli Kaynamış (Tuzlu) Yoğurt Çorbası

Düberki deriz biz Antakyalılar Antakya’nın tuzlu yoğurduna. Tuzlu yoğurt, kaynamış yoğurt olarak da bilinir. Kaynamış yoğurdun Arapçasıdır düberki. Keçi sütünden yapılan yoğurdun odun ateşi üzerine konulan yayvan bir bakır kazanın içerisinde kaynayana kadar karıştırılarak pişirilir ve pişer pişmez tuz eklenir. Katılaşmaya başlayınca dinlendirilir saklama kaplarında serin ortamlarda saklanır. Kahvaltıda ya da rakı mezesi olarak süzme yoğurt gibi servis edilir ama çorbası da yapılır: Lebniye çorbası…

Öğrencilik yıllarında eminim benim gibi şehir dışında okuyan Antakyalıların anneleri gurbete gönderilen kolilerden düberkiyi eksik etmezlerdi.  O zamanlar  yine mi koli yolladın diye sitem ederdim. Otogara gidip koliyi almak, oradan araç ayarlayıp eve getirmek işkence gibi gelirdi. Ama şimdilerde taze yoğurt ile yapılan yoğurt çorbasında aynı tadı bulamayan gurbetteki Antakyalılar gibi evde düberki biter bitmez memleket aranır. Bitti yine gönderin diye.

Düberki ile yapılan yoğurt çorbası çok daha kolay yapılır, yumurta ve un ile terbiye edilmesi gerekmez. Karıştırmayınca topak topak olmaz çünkü. Tencerede sıcak suda çözülür ve kaynatılır. İstenilen kıvama gelince hazırdır. Öyle özensiz gibi göründüğüne bakmayın çok lezzetlidir.

İçindekiler:

 • Düberki (tuzlu yoğurt) ⎮400gr
 • Sıcak su ⎮2 lt
 • Pirinç (ya da kalın bulgur) ⎮yarım çay bardağı
 • Tuz ⎮bir tutam
 • Kırmızı toz biber ⎮bir tutam
 • Kuru nane ⎮2-3 çorba kaşığı
 • Tereyağı (isteğe göre) ⎮1 çorba kaşığı

Tarif:

 1. Bir tencereye düberkiyi ve sıcak suyu koyun düberki suda çözülene kadar karıştırın çözülür çözülmez ocağın altını kısın.
 2. Yıkadığınız pirinç ya da bulguru ekleyin ve bir saat bırakın kaynasın.
 3. Tuzuna bakın az ise biraz daha tatlandırın.
 4. Son olarak isteğe göre yağı kızdırın nane ve toz biberi ekleyin, ya da benim gibi yağ kullanmadan sadece toz biberi ve naneyi ekleyin. Kaynarken göreceksiniz yoğurdun yağı yüzeye çıkmış olacak zaten. Altını kapatın ve sıcak sıcak için.
photo 1-4
Düberki (Tuzlu Yoğurt)