Lebniye: Antakya’nın Kolay ve Lezzetli Kaynamış (Tuzlu) Yoğurt Çorbası

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

photo 2-4

Düberki deriz biz Antakyalılar Antakya’nın tuzlu yoğurduna. Tuzlu yoğurt, kaynamış yoğurt olarak da bilinir. Kaynamış yoğurdun Arapçasıdır düberki. Keçi sütünden yapılan yoğurdun odun ateşi üzerine konulan yayvan bir bakır kazanın içerisinde kaynayana kadar karıştırılarak pişirilir ve pişer pişmez tuz eklenir. Katılaşmaya başlayınca dinlendirilir saklama kaplarında serin ortamlarda saklanır. Kahvaltıda ya da rakı mezesi olarak süzme yoğurt gibi servis edilir ama çorbası da yapılır: Lebniye çorbası…

Öğrencilik yıllarımda annem hep bulundururdu düberkiyi İstanbul’a gönderdiği kolilerde. O zamanlar kızardım yine mi koli yolladın diye. Otogara gidip koliyi almak, oradan araç ayarlayıp eve getirmek işkence gibi gelirdi. Ama şimdi şimdi taze yoğurt ile yapılan yoğurt çorbasında aynı tadı bulamadığım için midir bilmem, evde düberki biter bitmez arıyorum bizimkileri. Bitti yine gönderin diye.

Düberki ile yapılan yoğurt çorbası çok daha kolay yapılır, yumurta ve un ile terbiye edilmesi gerekmez. Karıştırmayınca topak topak olmaz çünkü. Tencerede sıcak suda çözülür ve kaynatılır. İstenilen kıvama gelince hazırdır. Öyle özensiz gibi göründüğüne bakmayın çok lezzetlidir.

Bugün kolundan ameliyat olan babamı ziyarete geldim. Ona yemek hazırladım. Buz dolabında düberkiyi görünce bu serin yaz gününde yoğurt çorbası yapmak iyi olur diye düşündüm. Bu kadar bahsetmişken bir de tarifini vereyim:


İçindekiler

  • 400gr düberki (tuzlu yoğurt)
  • 2 lt sıcak su
  • yarım çay bardağı pirinç (ya da kalın bulgur)
  • bir tutam tuz
  • bir tutam kırmızı toz biber
  • 2-3 çorba kaşığı nane
  • 1 kaşık tereyağı (isteğe göre)

Bir tencereye düberkiyi ve sıcak suyu koyun düberki suda çözülene kadar karıştırın çözülür çözülmez ocağın altını kısın, yıkadığınız pirinç ya da bulguru ekleyin ve bir saat bırakın kaynasın. Tuzuna bakın az ise biraz daha tatlandırın. Son olarak isteğe göre yağı kızdırın nane ve toz biberi ekleyin, ya da benim gibi yağ kullanmadan sadece toz biberi ve naneyi ekleyin. Kaynarken göreceksiniz yoğurdun yağı yüzeye çıkmış olacak zaten. Altını kapatın ve sıcak sıcak için.

Hazırlaması bir saat kadar sürüyor ama çok kolay değil mi?

photo 1-4

Düberki (Tuzlu Yoğurt)

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Bumerang - Yazarkafe