Şub 022011
Kuru Fasulye Dediğin Tereyağlı ve Pastırmalı Olur
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

Her şey Canım Ailem dizisi ile başladı. İzleyenler belki hatırlar, Halim Adanalı bir kuru fasulyecidir. Biz biraz fanatik izleyiciydik. Dizinin bir bölümünde yolun karşısında bulunan Emirgan Spor Kulübü’nü görünce onu referans noktası olarak Halim’in kuru fasulyecisini aramaya giriştik. Bulduk ama iş güç derken biraz geç oldu, dizi bitti ve mekanı bulduğumuzda Halim’in kuru fasulyecisinin gerçek sahibi, Adanalı Şahap Usta’nın kuru fasulyecisi kapanmıştı. Bugün Canım Ailem Ev Yemekleri olmuş orası.

Ama zaman içerisinde İstanbul’daki başka kuru fasulyecilerin müdavimi olduk. Bunlardan biri Karaköy’deki Fasuli, bir diğeri de Ortaköy’deki Bizce Kuru. İkisi de çok güzel ancak fasulyeleri çok farklı. Fasuli’de bol tereyağlı ve sulu kuru fasulye yiyebilirsiniz. Bizce Kuru’da ise fasulye yine tereyağlı ancak kuru. Bir seferinde bizimle yemeğe gelen bir arkadaşımız “bunun suyu nerede?” demişti. O kadar kuru yani. Ama mutlaka tadılması gerek bence.

Bunun üzerine ben neden evde yapmıyorum dedim tabii ki. Ben de pastırmalısını denedim. Hiç de zor değilmiş aslında:


İçindekiler

  • 2 su bardağı kuru fasulye
  • 3-4 domates
  • 3 çarliston biber
  • 2 soğan
  • 50-100 gr pastırma
  • 50-75gr tereyağı
  • kimyon, karabiber, tuz

 

Ben düdüklü tencere ile yaptım. Bir gün öncesinden ıslattım kuru fasulyeyi. Soğanı ve biberi doğrayıp az sıvı yağda kavurdum. Daha sonra tereyağını ekledim. Biraz daha kavurdum. Doğranmış domatesleri, kuru fasulyeyi, tuzu, kimyonu ve karabiberi de ekledikten sonra üzerini 1-2 parmak geçecek şekilde su ekledim. 35 dk düdüklü tencerede pişirdim. Piştikten sonra da pastırmaları üzerine ekledim. Sanıyorum başta eklediğiniz tereyağını sonradan pastırmaları kavurup beraber eklerseniz daha iyi oluyor.

Halim’in kuru fasulyesi gibi olur mu bilemem ama biz tereyağlı ve pastırmalı kuru fasulyeyi çok sevdik. Sizin de seveceğinizi umarım.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone