Haz 012011
Körinin Yeşili Olur mu Olur!
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

dscn4865

1-2 hafta kadar önce iş yerinin yemekhanesinin kapısında günün menüsü içerisinde “Çin usulu tavuk” görüp de içine en iyi ihtimalle köri baharatı atılmış tavuk sote ile karşılaşınca, ‘ne bekliyordun ki?’ dedim kendi kendime. Eve gidince evdeki değişik körili malzemeler içerisinden birini seçip eşimin çok sevdiği Asya mutfağından bir yemek yapmaya karar verdim. Bambaşka bir tat çıktı ortaya. Ve açıkçası cehaletimizden de olsa sebze sotelenmiş her et ya da tavuk yemeğine ‘çin usulü’ denmesine daha çok kızdım.

Bu tarifi kırmızı köri ezmesi ile de denedim. Ama açıkçası yeşil köri ezmesini tercih ederim. O nedenle yeşil köri ezmesi ile yapılmış bir et yemeğinin tarifini vereceğim birazdan. Bu tarif yemek yapmaya ayıracak çok vakti olamayan, ya da vakit ayırmayı tercih etmeyen insanların da yapmaktan keyif alacağı bir yemek. Sadece kullandığınız köri ezmesi çoğu markette satılan köri tozu değil, belli yerlerde kavanoz ya da konserve içerisinde satılan yeşil köri ezmesi, bizim biber salçası kıvamında olan bir sos. Bu sosu kullanınca, gerçek bir Asya tadı elde ediyorsunuz. Ezmeyi kendiniz de yapabilirsiniz ama ben hazır yapılmışını kullandım.


İçindekiler

  • Yarım kilo kuşbaşı şeklinde doğranmış et
  • 3-4 tatlı kaşığı yeşil köri ezmesi
  • 3-4 çorba kaşığı hindistan cevizi sütü
  • 3-4 çorba kaşığı süt
  • 2-3 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 2 çorba kaşığı tereyağı ya da margarin
  • 1 soğan
  • 1 havuç
  • 1 kabak
  • 1 çarliston biber

Aslında malzemelerin çoğu göz kararı ve esnek. Mesela farklı sebzeler kullanabilirsiniz. Ben genellikle evde ne varsa onu kullanıyorum. Biri eksik olursa diğerlerinden biraz daha fazla kullanıyorum. Sevdiğiniz tadı elde edinceye kadar deneyebilirsiniz. Ben eti çok zamanım olmadığı için düdüklü tencerenin sepetinde altına biraz su koyarak 13 dk kadar buharda pişiriyorum. Etler pişerken soğanı, havucu, biberi ve kabağı doğruyorum. Wok tavasına biraz sıvı yağ ekledikten sonra havuç, kabak ve biberi atıp çeviriyorum, ve yumuşayıncaya kadar çevirerek pişiriyorum. Daha sonra soğanlarla beraber buharda pişen eti ekleyip pişirmeye devam ediyorum. Tereyağı ekleyip erimesini bekledikten sonra, önce yeşil köriyi daha sonra hindistan cevizi sütü ve normal sütü ekleyip köri ezmesini içinde eritip et ile soteliyorum. Hafif sulu sevenler sütünü biraz daha fazla koyabilir. O zaman da hafif sulu bir yemek oluyor. Ama açıkçası çok güzel oluyor. Kısık ateşte 5 dk pişmesini bekledikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone