Nis 272014
Krep

Krep yapmak çok kolay gelir herkese ama yapmaya başladığınızda dikkat ve el becerisi gerektirdiğini anlarsınız. Bazı püf noktalarına dikkat ettikten sonra çok kolaydır aslında. Kendime krep ustası diyemem ancak aynı incelik ve şekilde krepler yapmak için epeyce deneme yaptıktan sonra bu deneyimimi sizinle paylaşma zamanı şimdi.

İçindekiler (2 kişilik):

 • un (tercihen tam buğday)⎮1 su bardağı
 • soğuk süt⎮1+1/4 su bardağı
 • yumurta⎮2 adet
 • tuz⎮1 çay kaşığı
 • klarife tereyağı ⎮50 gr

Tarif:

Krep yapmak için öncelikle güzel bir krep tavasına ihtiyacınız var. Güzel bir krep tavası derken, gidip de en pahallı krep tavasını almayın. Bence en güzel krep tavası bileğinizin gücüne uygun olan krep tavasıdır. Yuvarlak hareketlerle tavaya yaymanız gerekir. Aldığınız tavanın özellikleri ne kadar güzel olursa olsun eğer ağırsa bu çevirme işlemini yapamazsınız ve krepleriniz güzel olsa bile şekilsiz olur. Mesela ben, birçok güzel ve pahallı krep tavası ile başarısız krepler yaptıktan sonra  en güzel kreplerimi 10tl civarıda bir fiyata aldığım küçük, basit ve ince bileklerime uygun olaran hafif krep tavam ile yaptım.

 1. Şimdi tarife gelelim. Öncelikle bence krebi güzel yapan yumurta ve tereyağı. O nedenle bu malzemelerden kısmamanızı tavsiye ederim. Büyükçe bir kaseye yumurtayı kırın, unu ve sütü ekleyin çırpma aleti ile aynı yönde karıştırın. Tuzu ekleyin; kıvamlı bir harç elde edin (bir bardaktan biraz daha fazla süt koyuyorum çünkü kıvamı çok yoğun olursa tavaya dağıtmak gerçekten zor oluyor).
 2. Tavayı iyice ıstın üzerine bir çatalın ucuyla klarife tereyağ sürün. Klarife tereyağınız yoksa normal tereyağ da kullanabilirsiniz. Ancak klarife tereyağından tereyağının süt içeriği alınmış olduğu için yanma yapmamaktadır.
 3. Bir kepçe ile aldığınız harcı tavaya döküp bileğinizi kıvırarak tavaya yayın. Bir dakika içerisinde bir spatula yardımı ile öbür tarafını çevirin. Bir süre sonra benim gibi havaya atarak da çevirebilirsiniz, düşünüldüğü gibi zor değil inanın. Bu kısmı sanıyorum işin dikkat isteyen kısmı: Krep tavada ne kadar az kalırsa o kadar yumuşak oluyor. Bir tarafının piştiğine emin olur olmaz çevirmeniz gerekiyor. Aksi taktirde krepleriniz çok sert oluyor. İlk krebi bir tabağa yerleştirdikten sonra tavayı tekrar yağlayıp aynı işlemi harcı bitirene kadar tekrarlamanız gerekiyor.

Ama bu zahmete değiyor. Aslında eliniz alışınca zahmetli olmaktan da çıkıyor.Beyaz ve/veya krem peynirli, halka domatesli, çeşitli bal ve reçellerle donatılmış kahvaltı sofrasına çok yakışıyor. Yakın zamanda Fransa’da bulundum ve krep konusunda ufkum açıldı. Ve işte yeni favorim: Yumurtalı, mantarlı, jambonlu ve kaşarlı

İç Malzeme (2 krep için)

 • 1 yumurta⎮1 adet
 • jambon⎮2 dilim
 • rendelenmiş kaşar peyniri⎮100 gr
 • mantar (tercihen istiridye veya kestane mantarı)⎮200gr

Tarif:

 1. Krebi hazırlamaya başlamadan önce mantarları yıkayın, doğrayın ve teflon bir tavada suyunu bırakıp çekene kadar pişirin.
 2. Kaşar peynirini rendeleyin, yumurtayı çırpın.
 3. İç malzemeyi hazırladıktan sonra krebi yapmaya başlayın. Krebin iki tarafı da piştikten sonra tavadan hemen almayın. Ocağın altını kısın ve üzerine bir kaşık yardımı ile çırpılmış yumurtanın yarısını dağıtın. 30 saniye sonra kaşar peynirini ekleyin, üzerine krebi ortalayacak şekilde jambonu koyun.
 4. Pişirdiğiniz mantarın yarısını jambonun üzerine koyun ve krebin kenarlarını yazının başındaki fotografta gördüğünüz gibi katlayın. Farklı farklı şekiller vermek mümkün tabii.
 5. 1 dakika daha ateşte tutup içindeki peynirin erimesini sağladıktan sonra dilerseniz üzerine bir tutam parmesan serperek servis edebilirsiniz. Kalan malzemelerle ikinci krebi yapın.

Not: 2 kişilik krep ölçülerinden dört krep çıkıyor genellikle.