May 152011
Ikea’da İsveç Köfte ve Somon…

Ikea özellikle İstanbul’da yaşayanların illa ki yolunun düştüğü mobilya ve ev dekorasyonu konusunda isim yapmış bir mağaza. Ancak sadece mobilya ve ev dekorasyonu seçenekleri sunmuyorlar. Aynı dünya etrafında yaygınlaşmış Eataly’lerin İtalyan yaşam tarzını yansıttığı gibi İkea da İsveç kültürünü ve yaşam tarzı sunuyor ziyaretçilerine. Bu yaşam tarzının en önemli parçalarından biri de yemek ve eğer İsveç’e özgü birkaç lezzet tatmak istiyorsanız İkea’ya gitmek için güzel bir sebebiniz var demektir.

Benim tercihim genellikle somon balığı oluyor. Taptaze dondurulmamış balığın yeri başkadır tabii ama uygun fiyata somon yiyebileceğiniz yerlerden tek tük yerlerden biri burası. Yanında garnitür olarak verilen sebzeler o de kararında haşlanmış, malum bir çok yerde sebzeyi çok pişirip öldürüyorlar.

Yemek için bir diğer seçenek de gravy soslu köfteler. Namı diğer İsveç köfte.  Sos köfte’ye ayrı bir tat veriyor; veriyor vermesine de bir de yanına ince doğranmış lahana, kereviz, havuç ve soğandan ve mayonez ile hazırlanan sosundan oluşan coleslaw salatası da aldığınız zaman muhteşem bir öğle yemeğine dönüşebiliyor. meatball