Şub 092011
Humus

Ortadoğu mutfaklarının vazgeçilmezi, Arap mezelerinin kralı humus! Tam bir tarifini vermek zor. Yöreden yöreye zevkler değiştiği gibi humusun tarifi de değişiyor. Malzemeler aynı ama oranlar ya da süslemesi büyük ölçüde farklılıklar gösterebiliyor. Sıcak ya da soğuk servis edilebiliyor.

İlk humus denemem erkek kardeşimden aldığım tarifle oldu. Bizim ailenin erkekleri yemek yapmayı iyi bilir; özellikle etli yemekler ve mezeleri. Ailemizde geçimini humus yapıp satarak sağlayan isim yapmış humus ustaları da mevcut. Bu gerçek ailedeki herkesin humus ustası olduğu anlamına gelmiyor tabii, tam tersine insan üzerinde bir baskı hissediyor. Devamlı yüksekte duran o çıtaya erişmek için efor sarfetmek gerekiyor.

Kardeşimin tarifinden yola çıkıp kendi tarifimi yarattım. Ancak unutmayın kesin bir tarif yok, istediğiniz gibi oynayın tarifle… Limonu artırın, sarmısağı azaltın, ama hepsinden biraz koyun mutlaka…

İçindekiler:
 • Nohut⎮ 1 su bardağı (suda bekletmeden önce ölçün)
 • Limon⎮yarım tane
 • Tahin⎮3 çorba kaşığı
 • Sarmısak⎮2 diş
 • zeytinyağı tuz

Tarif:

 1. Nohutları bir gün önceden suda beklettin. Daha sonra haşlayın. Çok vaktiniz yoksa düdüklü tencere de kullanabilirsiniz.  Bazıları nohutların kabuklarını ayıtlar; ben ayıtlamanın fark yarattığını düşünmüyorum, yine de siz kendiniz keşfedin.
 2. Nohutların ve sarmısağın üzerine biraz su ekleyerek blender yardımıyla ezin. Sıcak humus isterseniz sıcak su eklemeyi unutmayın. Net bir su oranı yok ama yaklaşık bir su bardağı kadar olduğunu söyleyeyim. Kremamsı bir kıvama gelmesi gerekiyor.
 3. Tuzunu ayarlayın ve sonra tahini ekleyip son bir kez daha blenderı çalıştırın. Servis yapacağınız tabağa alın, yukarıda resimde gördüğünüz geleneksel sunumuna hazırlayın. Servis etmeden önce süsleyin, işte size birkaç süsleme önerisi:
 • Zeytinyağı-Kimyon:Humusun üzerine kimyon serpin, zeytinyağını gezdirin. Zeytinyağını biraz ısıtıp da koyabilirsiniz.
 • Domates – Turşu – Maydanoz: Zeytinyağı-Kimyon süslemesine ek olarak benzer oranlarda doğranmış turşu ve/ya domates ve son olarak ince kıyılmış birkaç dal maydanoz güzel bir görünüm sağlayacaktır
 • Pastırma/kavurma:Zeytinyağı-Kimyon süslemesine ek olarak pastırma veya kavurma ile servis edebilirsiniz.
 • Nar:Humusun üzerine tatlı nar tanecikleri hem tat hem de görüntü olarak fark yaratacaktır.
 • Dolmalık Fıstık-Kuş Üzümü: Bu süsleme ile Esma Sultan yalısında katıldığım bir Arap Ortodoks düğününde tanışmıştım. Humusun üzerine kimyon serptikten sonra bir avuç dolmalık fıstığı biraz yağda renkleri değişmeye başlayıncaya kadar çevirip servis tabağına ekleyin. En son olarak bir avuç kuş üzümünü de unutmayın.