Nis 192015

Tadımlık Okumalar (13-19 Nisan, 2015)

Tadımlık Okumalar (13-19 Nisan, 2015)

 

Yeni bir ülkeye adapte olmak hiç de kolay değil. Hele belli bir yaştan sonra, insanın tam da yerleşik bir yaşama ihtiyaç duymaya başladığı bir zamanda kalkıp hayatınızı tam anlamıyla kökünden değiştirecek bir girişimde bulunmak herkesin yapabileceği kadar kolay bir girişim değil. Neyse ki eşim ile benim içimizde hala bir maceracı ruh kalmış… Ama pek de kolay olmadı itiraf etmeliyim.

Çin’e taşındığımızdan beri oturma izni, internet, ev temizliği, ısınma, sıcak su problemleri derken farkettim ki buradaki hayatın pek de tadını çıkartamamışım.  Nihayet tüm sorunlar yavaş yavaş çözülmeye başladı, güzel mekanları keşfetmeye, günlük pratikler geliştirmeye başladık. Tezden ve Çince derslerinden kalan vaktimi çarşı pazar gezmeye, mutfak alışverişi yapmaya ayırmaya başlayabildim. İzlenimlerimi Yaptım Yedim’de paylaşmak için sabırsızlanıyorum.. Ama şimdi haftanın yemek linkleri zamanı:

Üzücü Bir Haber…

Olumsuz bir haberle başlamayı hiç istemezdim ama İstanbul’da iken severek gittiğim Laterne’nin kapatılmasından bahsetmek zorundayım. Belli ki benim gibi sevenleri çokmuş, gazetelere haber olmuş.

Mekan Önerileri…

İstanbul’da bir Çin Lokantası açılmış. Denemedim ama Müge Akgün denemiş, yazmış.  Ben yine de buranın gereğinden pahallı bir restoran olabileceğini düşünüyorum. İstanbul’a gidince halen kapanmadı ise mutlaka deneyeceğim ama o zamana kadar benim Çin Lokantası adresim daha önce de yazdığım A Wai Liu.

Bu Yazıları Kaçırmayın…

Göçmen kadınların çalıştığı bir restoran… Adı Mazi Mas, tam olarak çevirmeye çalışırsak, “bizimle birlikte” demek. Yer Londra… Aralarında bir Türk de var…

Kanada’nın puteni meşhurdur malum. Yaptım Yedim’de İstanbul’da açılan putenciden bahsetmiştim. Şimdi de Puten Tornado ile tanışın… Fikir yine bir Kanadalıya ait.

Bir dünya rekoru… 4613 kişi hepberaber dumpling yapıyor… Yer tabii ki Çin…

Çilekli sütlü sosis ve üzgün burger… Japonya’dan iki yeni icat…

İyi Pazarlar!