Mar 292015

Tadımlık Okumalar (23-29 Mart, 2015)

Tadımlık Okumalar (23-29 Mart, 2015)

Şanghay’dan herkese selamlar! Yaptım Yedim bu hafta Şanghay’a taşındı ve bir süreliğine (yaklaşık iki sene kadar) sizlere Çin başta olmak üzere Asya tatlarını tanıtacak. Asya yemeklerine Türkiye’de atfedilen “pis ve kokan yemek” algısını değiştirmeye çalışacak.

Buraya dair ilk izlenimlerim başka bir yazının konusu olacak ancak şimdiden şu kadarını söyleyebilirim, Çin yemek konusunda benim hayal ettiğimden kat kat fazla bir çeşitlilik sunuyor. Vardığımız ilk gece çıktığımız yürüyüşte üniversite yakınlarındaki uzun cadde ve ara sokaklarındaki satılan sokak yemeklerini incelerken ve daha sonra şehrin içindeki restoranları görünce anladım bunu. Sadece Çin mutfağı değil, Asya’nın bütün mutfakları, Batı mutfakları ve hibrit mutfaklar en güzel örnekleri ile karşınızda duruyor.

Ama dünyanın öbür ucunda olmak bahane değil, dünyada neler oluyor bir bakalım…

Bu yazıları kaçırmayın…

Baklava savaşları hakkında bir haber vardı geçenlerde. Baklava sadece Antep’te mi üretilmeli ?

Yumurta hakkında bilmeniz gereken 10 önemli şey bu yazıda.

Hangi kahvaltı tarzı size uygun?

Kahveyi içmeyip de ne yapmalı? İşte farklı fikirler içeren bir yazı.

Güzel bloglar…

İki güzel blogdan bahsederek bitireyim. İkisinin de özelliği hem İstanbul hem Şanghay’daki yemek kültürünü yansıtan yazılar içermeleri. İki siteyi de uzun süredir takip ediyorum.  Shanghaist sadece yemek üzerine değil ama zaman zaman yemek ile ilgili güzel yazılar da paylaşıyorlar. Culinary Backstreets ise İstanbul ve Şanghay dışındaki lezzetleri de paylaşıyor. Ama özellikle İstanbul ve Şanghay yazıları çok iyi.

İyi Haftalar!