Şub 082015

Tadımlık Okumalar (2-8 Şubat, 2015)

Tadımlık Okumalar  (2-8 Şubat, 2015)

 

Yemek yemek sizin için ne ifade ediyor hiç düşündünüz mü? Neredeyse her gün bir köşebaşında açılan restoranlar bize evde saatlerinizi harcayarak yapacağınız yemekleri emek sarfetmeden yeme fırsatı sunarken karnımızı doyurup yolumuza devam ediyoruz. Ne büyük kolaylık!  Böylece eşimize, dostumuza daha fazla vakit ayırabiliyor, işimize daha kolay odaklanabiliyoruz.

O zaman nedir yemeği bu kadar cazip kılan? Neden internette binlerce yemek bloğu, kitapçılarda yemek kitapları var?  Geçenlerde bir yerde okudum… Yemek aslında önünüze konan öğünden fazlasını ifade ediyor. İşin içine hisler ve hatıralar giriyor. Her topluluk kendi pratiklerini geliştiriyor ve tarih boyunca bunu genç nesillere aktarıyor. Tamam dünyayı kurtarmıyoruz. Ama bir anlamda tarihin içinde geziniyoruz. Bu da bizi heyecanlandırıyor.

Çok uzattım ama tam da bu nedenle yemek yapmayı sevsek de sevmesek de bu işi tutkuyla yapan insanların anlatımı hepimizi büyülüyor.

***

Sofra başında aile ile geçen saatler çok keyifliydi bu hafta gerçekten. Yemekler övüldü, tarifler paylaşıldı. Ee, kaçınılmaz olarak kilo da alındı! Çinli dostlarımızla bol (araları beş dakikayı geçmeyen ve gece boyunca süren) kadeh kaldırmalı  geceyi de unutmayayım. Leziz yemeklerle geçen bir haftanın son günündeyiz. Neler yazılmış bir bakalım.

Bu yazıları kaçırmayın

Yiyecekleri taze taze yemek en güzeli ama bu israf etmenize neden oluyorsa buzlukta saklayarak akıllıca tüketin. Ayrıntılar bu yazıda.

Avakado ekmek, mayonez, peynir başta olmak üzere birçok malzemeyi yerinden edebilir. İnanmıyor musunuz? Şu yazıya bir bakın o zaman…

Tarifler…

Pizza hakkında güzel bir yazı. Tarifi de var içinde, denemek isterseniz.

Bu hafta önceden yazdığım bir tarifi tekrar yaptım ve sonunda tarifi yenilemeye karar verdim. Bakmak isterseniz yeni tarif burada.

Keyifli bir video ile bitirelim

Dünya kahvaltıda ne yiyor hiç düşündünüz mü? İşte 22 kahvaltı kültürünü yansıtan bir video. Lezzetli Pazarlar!