Oca 142015
Gerçek Çin yemeği ile tanışın

Çin yemeğini sever misiniz? Ben izninizle hemen cevap vereyim. Yakında Çin’e taşınacak biri olarak arkadaşlarıma haberi verdiğimde aldığım tepkiler bu konuda bir fikir sahibi olmamı sağladı. Türkiye’de Çin yemeği deyince akla ya çok kötü kokan, içinde ne olduğu pek anlaşılmayan, domuz ve köpek eti içeren iğrenç yemekler, hatta böcekler ya da normalde Çin’de böyle bir isimle tanınmayan Çin böreği geliyor.

Çin mutfağı ile (henüz) uzaktan da olsa tanışmış biri olarak şunu söyleyebilirim. Türklerin midesini kaldıran bu yemekler Çin mutfağının sadece yüzde birini oluşturuyor. Açıkçası benim aklıma birbirinden güzel tatlı-ekşi soslarda servis edilen sebze ve et soteler, soslu balıklar, binbir çeşit noodlelar, meyveli tatlılar, pirinç pudingleri ve tabii ki yeşil çay geliyor. Ayrıca tek bir Çin Mutfağı’ndan bahsetmek zor. Mançurya, Uygur, Sişuan… Hepsi apayrı özelliklere sahip mutfaklar.

Bu açıdan bakıldığında İstanbul’da gittiğim Çin lokantaları menülerinde 2-3 noodle yemeği, yanına Türk pilavı ile servis edilen hafif soslu sebze yemekleri ile çok zayıf kalıyor. Bu durumu kabul ettiniz diyelim, kötü yemek karşılığında ödediğiniz bir dünya parayı hazmetmek kolay olmuyor.

Neyse ki Rumelihisarüstü’nde iki sene kadar önce açılan Golden China bu özlemimizi biraz olsun giderdi. Özellikle soslu et-sebze soteleri çok başarılı. Mançurya usulü et ve tatlı-ekşi soslu tavuk hala vazgeçemediklerimizdendir.

Ama yine de Çin mutfağı bundan ibaret değildi elbet. Çin tecrübem olmasa da yurtdışında Çin mahallelerinde biraz tanışma fırsatı bulmuştum. Bir gün İstanbul’da yaşayan Çinli dostumuz Yi , heyecanla “İstanbul’da gerçek bir Çin lokantası keşfettim” dediğinde eşimle gözlerimiz ışıldadı adeta.   Aynı anda “nerede!?” diye haykırdık. Mecidiyeköy’de, Ortaklar Caddesi’nde olduğunu söyledi Yi ve ekledi: “Genellikle Çinlilerin gittiği bir yer, gerçek Çin yemeği yapıyorlar”.

A Wai Liu’yu soğuk bir İstanbul akşamında böyle keşfettik. İçeri girdiğimizde güler yüzle karşılandık, iki Türk garson dışında içerdeki herkes Çinliydi. Ama onlar da güzel Türkçe konuşuyorlardı. Menüyü inceleyince gördük ki Türk insanının damak tadına hitap eden yemekleri resimli bir bir şekilde ön sayfalarda yerini almış. Aynı İstanbul’daki diğer restoranlardaki gibi. Ama renkli sayfalar biter bitmez ise İngilizce/Çince sayfalarda yüzlerce Çin yemeği ile karşılaştık. Gerçek Çin yemeği!

Yi’nin önerdiği üzere balık çorbasını deneyelim dedik ve hemen çorbalar bölümüne odaklandık. Köpekbalığı yüzgeci çorbası da dahil olmak üzere birçok çorba vardı. Dostumuzun bahsettiği çorbanın hangisi olduğundan emin olamayınca telefon hakkımızı kullanıp Yi’yi aradık. “Şuey cu yü” dediğini tekrar eder etmez restorandakiler gülümsemeye ve kafalarını yukarı aşağı sallamaya başladılar. 水煮鱼 yani Sişuan mutfağının haşlanmış balığı idi aradığımız şey. Belli ki yerel bir yemekti!  Bu seferlik tavsiye edilen iki yemeği yemeye kararlıydık  Yanına bir de yarım Pekin Ördeği söyleyip heyecan içinde beklemeye başladık. Ama menü o kadar zengindi ki sipariş verdikten sonra bile uzun süre incelemeye devam ettim.

photo 3-2

Pekin Ördeği çıtır çıtır ve çok güzeldi ama yediğimiz o soslu haşlanmış balık tam bir lezzet harikasıydı.  Acısı ile ünlenmiş Sişuan mutfağını çok sevmeme rağmen bu acıyı balık ile yan yana düşünmekte zorlanmıştım biraz.  Ama Çinlilerin tabuları yıkan lezzet anlayışları var. Buna bir kere daha tanık olmuş oldum.

A Wai Liu Mecidiyeköy’de çok da merkezi bir yerde. Eğer farklı lezzetlere açıksanız, ya da tabularınızı yıkmaya ve değişik lezzetlerle tanışmaya kendinizi hazır hissediyorsanız işte İstanbul’da ilk defa gerçek bir Çin lokantası! Restorandan ayrılmadan önce güzel bir yeşil çay içmeyi de ihmal etmeyin. Biz bir sefere mahsus yeşil çay ikramlarını geri çevirmek zorunda kaldık ama aklımız orada ve menüdeki deneyemediğimiz diğer yemeklerde kaldı.

Not: Maalesef bu mekanın yakın zamanda kapandığını öğrendim (Mayıs, 2018).