Tem 012011
Gaziantepli Remzi Usta

Gaziantepli Remzi Usta’da yediğim Ali Nazik’ten bahsetmek istiyorum bugün. Çocukluğumdan beri ailem ile gittiğim bir yerdir burası. Mersin’de kebap ve çeşitlerini yiyebileceğiniz en güzel yerdir. Açıkçası yıllardır gitmiyordum ama en son gittiğimde kardeşim sayesinde yeniden keşfettim. Muhtemelen ben çocukken Remzi Usta yapıyordu yemekleri. Kendisi 1996 yılında vefat etmiş. 1980 yılında Mersin’de hizmet vermeye başlayan kebapçıyı şu anda kardeşi ve eşi tarafından yapılıyor yemekler. Çocukluğumdan hatırladığım tadın koruduğunu söyleyebilirim.

Ben gittiğimde tok bile olsam bir ezogelin çorbası söylerim. Eğer yoğurtlu bir yemek yemiyorsanız köpüklü buz gibi ayranını da tavsiye ederim. Ortaya gelen salataya nar ekşisi eklemeyi unutmayın. Harika oluyor.

Ana yemek olarak ne mi tavsiye ederim? Bence hepsi çok güzel ama son zamanlarda favorim Ali Nazik. Kuşbaşı ya da kebapla olanı fark etmez. İkisi de bir harika! Baklavası da yabana atılamayacak kadar güzel ayrıca. Bu yazıyı yazmadan önce de internet sitesini inceledim ve şu anda İstanbul’da olduğuma ne kadar üzüldüm anlatamam! Gerçekten iştah kabartan bir site hazırlamışlar.fotog25cc2586raf0474