Ara 302015
Ezberbozan Eskişehir:  Boza, T-bone ve Çi(ğ)börek

IMG_1539Anadolumuzun soğuk memleketlerinden Eskişehir’deydim geçtiğimiz hafta sonu. Şehri daha önce birkaç defa ziyaret etmeme rağmen ortalama bir kebapçı ve gençlerin uğrak yeri olan kafeler dışında bir deneyimim olmamıştı. Çi(ğ)börek hakkında da güzel yorumlar duymadığım için denememiştim. Maalesef yine kısa süreliğine geldiğim için Eskişehir’in geleneksel yemeklerini tatmaya pek vaktim olmadı. Ancak benim için en az geleneksel yemekler kadar önemli, öğrenci kenti Eskişehir’in günlük yaşamın parçası olan yemekleri tatma fırsatı buldum.

Daha önce gittiğim, ara sıra sıra geceleri de düzenlenen, Eskişehirlilerin sevdiği müzikli Urfa kebapçısı konseptini, ne yalan söyleyeyim, pek de beğenmemiştim. Ancak belli ki Eskişehirliler kebabı ve sonrasında üzerine künefe yemeği çok seviyor ki kebapçı ve künefeci olmayan bir sokak bulmakta zorlanıyorsunuz. Bunun yanında et sevmeyenler için de seçenekler bol, denize kıyısı olmayan  şehirde birkaç balıkçı hemen yanına açtıkları dükkanda uygun fiyata balık pişiriyor.

20 derecenin altını soğuk olarak tanımlayan ben, haliyle Eskişehir’i soğuk buldum. Gerçi en kalın kıyafetlerimle, üzerime sıkıca kapattığım kabanımla Eskişehir’in çarşısını dolaşırken soğuğu unutuverdim. Eskişehir’in çarşısını  çok keyifli; baharat, bakliyat, ne ararsanız var.

IMG_1540Çarşıda dolaşırken gözüme çarpanlardan biri de boza oldu. Eskişehir’de boza, ne alaka, dedim ilk başta, ama hemen uyarıldım. Soğuğu da bahane edip hemen içeri attık kendimizi.  Vefa Bozasına nazaran daha yoğun kıvamlı bir bozadan bahsediyoruz. Vefa Bozasını her zaman tercih etsem de, bu bozayı da sevmemek elde değil. Biz İstanbul’da yaşayanlar güzel boza içmek için o kadar yol giderken, Eskişehirliler çarşıda işlerini hallettikleri sırada bozalarını içip evlerine gidebiliyorlar. Çok şanslılar!

Eskişehir’de beni şaşırtan bir diğer lezzet de Biftek ve T-bone oldu.  Kebap ya da geleneksel yöre yemekleri yemek istemiyorsanız, böyle bir seçeneğiniz de var yani. Little Kitchen bunlardan sadece biri.  Bir öğrenci şehrinde böyle lüks bir konseptin bulunması şaşırtıcı ama artık zaman değişiyor. Gerçi hakkını vermek lazım fiyatlar orta halli öğrencilerin bütçesine gayet uygun. İstanbul’da en az iki katı ödeyebilecekleri fiyatlara çok daha iyisini yeme fırsatı buluyorlar. İsterseniz etinizi önceden görüp seçme imkanınız da oluyor.

IMG_1546

IMG_1542

Son olarak, sıra “çok abartılıyor” “çok yağlı” “içine şu kadarcık kıyma koyuyorlar” gibi eleştirilere maruz kalan çi(ğ)böreği demeye geldi. Evet kızartılmış dolayısıyla çok sağlıklı bir seçenek olduğunu söylemek zor. Ancak söylendiği gibi kötü olduğunu söylemek de doğru olmaz.  Doğru yapıldığında yerken yağlı ve ağır bir tat almayacağınız gayet hafif bir lezzetten bahsediyoruz. Ülkemizde bulunan güzel atıştırmalıklara güzel bir örnek.

IMG_1528

IMG_1530

Anlayacağınız, Eskişehir şirin bir öğrenci kenti olmasının dışında, yeniliklere ve farklı mutfaklara açık olan özellikler de taşıyor. En önemlisi ezber bozan bu lezzet yolculuğuna çıkıyorsunuz Eskişehir’de.


Karakedi Bozacısı
Telefon: 0222 231 12 31
Adres: Köprübaşı Caddesi No. 46 Eskişehir
Çalışma Saatleri: Haftaiçi/Cumartesi: 9.30-21.30; Pazar: 10.00-21.30

Little Kitchen

Telefon: 0222 330 88 77

Adres: Hoşnudiye Mahallesi, İsmet İnönü-1 Blv No:145, 26130 Tepebaşı/Eskişehir

Çalışma Saatleri: Hergün: 10.00-22.00


Papağan

Telefon:0222 231 43 62

Adres: Arifiye Mahallesi, Köprübaşı Cd. Yalbı Sok No:5, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Çalışma Saatleri: Hergün: 10.00-22.00