Ezberbozan Eskişehir: Boza, T-bone ve Çi(ğ)börek

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

IMG_1539

Anadolumuzun soğuk memleketlerinden Eskişehir’deydim geçtiğimiz hafta sonu. Ankara’da güzel bir Noel kutlamasının ardından Eskişehir’e kayınbiraderi ziyarete geçtik. Daha önce birkaç defa gitmeme rağmen ortalama bir kebapçı ve bir de Leman Kültür dışında bir deneyimim olmamıştı. Çi(ğ)börek hakkında da güzel yorumlar duymadığım için denememiştim. Maalesef yine kısa süreliğine geldiğim için Eskişehir’in geleneksel yemeklerini tatmaya pek vaktim olmadı. Ancak benim için en az geleneksel yemekler kadar önemli, öğrenci kenti Eskişehir’in günlük yaşamın parçası olan yemekler yedim.

Daha önce gittiğim, ara sıra sıra geceleri de düzenlenen, müzikli Urfa kebapçısı konseptini, ne yalan söyleyeyim, pek de beğenmemiştim. Benim için önemli olan doğru malzemelerle hazırlanmış güzel bir yemek yiyebilmektir her zaman. Neyse ki, bir sürü kebapçı, dönerci seçeneği var Eskişehir’de. Kayınbiraderin çok övdüğü yerlerden birinde yoğurtlu kebap yiyerek başladık. Künefesi güzel olan yerler de vardı, ama midemizde yer kalmamıştı, es geçtik bir seferlik. Bu arada, et sevmiyorsanız şehirde birkaç balıkçı hemen yanına açtıkları dükkanda uygun fiyata balık pişiriyor. Karnımız toktu, maalesef, bunu da bu seferlik atladık.

20 derecenin altını soğuk olarak tanımlayan ben, haliyle Eskişehir’i soğuk buldum. Gerçi en kalın kıyafetlerimle, üzerime sıkıca kapattığım kabanımla Eskişehir’in çarşısını dolaşırken soğuğu unutuverdim. Çarşısını dolaşmak gerçekten çok keyifliydi. Baharat, bakliyat, ne ararsanız var. İstanbul’dan gelen biri için bu küçük şehir sıkıcı olabilir gerçi ama ben burada yaşıyor olsaydı, hazır bir yerden bir yere kolayca ulaşabiliyorken, sık sık kendimi çarşıya vurur, yemek yapmaya, yeni şeyler denemeye vakit ayırırdım.

IMG_1540Çarşıda dolaşırken gözüme çarpanlardan biri de boza oldu. Eskişehir’de boza, ne alaka, dedim ilk başta, ama kayınbirader hemen uyardı. Burası ünlü, önünde hep kuyruk oluyor diye… Bunu duyunca denemeden olmaz dedim. Soğuk da bahane oldu ve girdik. Vefa Bozasına nazaran daha yoğun kıvamlı bir bozaları var. Vefa Bozasını her zaman tercih etsem de, bu bozayı da sevdim. Biz İstanbul’da yaşayanlar güzel boza içmek için o kadar yol giderken, Eskişehirliler çarşıda işlerini hallettikleri sırada bozalarını içip evlerine gidebiliyorlar. Çok şanslılar!

Eskişehir’de beni şaşırtan bir diğer lezzet de Biftek ve T-bone oldu.  Kebap ya da geleneksel yöre yemekleri yemek istemiyorsanız, böyle bir seçeneğiniz de var yani. Bu tarz başka yerler var mı bilmiyorum ama biz Little Kitchen’a gittik. Bir öğrenci şehrine göre lüks gibi gelebilir, ama fiyatlar gayet uygun. İstanbul’da en az iki katı ödeyeceğiniz fiyatlara çok daha iyisini yeme fırsatı bulduk. İsterseniz etinizi önceden görüp seçme imkanınız da var. Bu arada hamburgerleri de tavsiye edilir.

IMG_1546

IMG_1542

Geleneksel yemeklerden tadamadan dönmek istemedim İstanbul’a. “Çok abartılıyor” “çok yağlı” “içine şu kadarcık kıyma koyuyorlar” gibi eleştirileri dinlemeden, yol üstündeki bir çi(ğ)börekçiye gitme niyetimi belli ettim. Papağan adlı yerde bulduk kendimizi. Evet kızartılmış dolayısıyla çok sağlıklı bir seçenek olduğunu söylemek zor. Ama bence söylendiği kadar kötü değil. Yerken yağlı ve ağır bir tat almıyorsunuz, bana gayet hafif geldi. Atıştırmalık olarak bence iyi bir alternatif.

IMG_1528

IMG_1530

Anlayacağınız, Eskişehir şirin bir öğrenci kenti olmasının dışında özellikler de taşıyor. Benim için en önemlisi ezberimi bozan bu lezzet yolculuğu oldu. Eğer sokakta karşılaştıklarımız bunlarsa, kim bilir   ara sokaklarda, evlerde ne yöresel yemekler pişiyordur… Bir sonraki Eskişehir yazısının konusu da bu olsun o zaman!


Karakedi Bozacısı
Telefon: 0222 231 12 31
Adres: Köprübaşı Caddesi No. 46 Eskişehir
Çalışma Saatleri: Haftaiçi/Cumartesi: 9.30-21.30; Pazar: 10.00-21.30
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Bumerang - Yazarkafe