Mar 162014
Ev Yapımı Tereyağı

Ev Yapımı Tereyağı (Tarif)

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

Ev Yapımı Tereyağı (Tarif)

Günümüzde herşeyin hazırını bulmak mümkün ama evde imkanınız varsa taze taze yapmanın tadı bir başka oluyor. Marketten aldığınız kadar uzun süre dayanmasa da, içinde katkı maddesi olmadığını bilerek gönlünüz rahat bir şekilde tüketebiliyorsunuz.

Bu nedenle evde tereyağı yapmayı denemeye karar verdim bir gün. Uzun süredir çiğ süt satın alabileceğim evime yakın bir yer de bulduğum için çok zor olmadı. Çünkü tereyağı yaparken ihtiyacınız olan süt kaymağının en güzeli çiğ sütü kaynatarak elde ediliyor.

Tereyağı yaparken ihtiyacınız olan üç önemli malzeme var: Süt kaymağı, soğuk su ve parmağınızın dayanabileceği sıcaklıkta sıcak su. Süt kaymağını bulabilirseniz çiğ sütü kaynatıp tencere ile buzdolabında sabaha kadar beklettikten sonra sütün üzerinden toplayabilirsiniz. Ben çok sık süt tüketmediğim için topladığım kaymağı bir kaba yerleştirip buz dolabında muhafaza ediyorum. En az 500 gramlık bir peynir kutusunu dolduracak kadar kaymağınız olduğunda tereyağını yapabilirsiniz. Nasıl mı? Kaymağı derin bir kaba koyun (mümkün olduğunca derin olmalı) ve içerisine bir çay bardağı sıcak suyu ekleyip mikserde 4-5 dakika çırpın. Kaymak kabarıp toplanmaya başlayınca bir çay bardağı soğuk suyu ekleyin. Bu yağın iyice toparlamasını sağlayacaktır. Suyun üzerinde toplanan yağı bir kaşık yardımı ile bir kaseye alın ve iki dakika buzlukta bekletin. Çıkartıp üzerine biraz daha soğuk su ekleyip bir kaşık yardımı ile suyun içinde hafifçe ezin ve toparlayın. Kaseye döktüğünüz su hafifçe bulanacaktır. Bulanık suyu döküp tekrar soğuk su ekleyerek işlemi tekrarlayın. Bu işlemi su bulanıklaşmayana kadar tekrarlayın çünkü böylece tereyağınız daha uzun süre dayanacaktır. Son olarak yağı bir eldiven yardımıyla istediğiniz şekli verip buz dolabına kaldırın.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone