Nis 092011
‘English Muffin’ ve Sabah Kahvaltısı
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

dscn4538

English Muffin ekmeği arasına yumurta, jambon ve peynir Amerika ve Kanada seyahatimde en sevdiğim kahvaltıydı. Tabii yanına filtre kahveyi de unutmamak lazım. Oralarda en favori mekanım Kanada orijinli Amerika’da da şubeleri olan Tim Hortons zinciriydi.

Türkiye’ye dönünce arada bir bu tarz kahvaltı neden yapmıyorum diye düşündüm ama bunun için sadece McDonald’s vardı. Ben de evde hazırlamayı aklıma koydum. Ancak İngiliz usulü muffin ekmeğini her yerde bulamamakla beraber çok ucuz olmadığını görünce ekmeğini de kendim yapmaya karar verdim. Hamur işleri ile hiç aram yoktur aslında… Ama ilk seferde yamuk yumuk olmasına rağmen ikinci seferde Tim Hortons’da aldığım tadı alabildim. Tarifini vereyim:


İçindekiler

  • 6 su bardağı un (bardak büyükse 4-5 bardak yeterli)
  • 1/4 katı margarin (eritilmiş)
  • 1 su bardağı süt
  • 2 çorba kaşığı şeker
  • 1 paket kuru maya
  • 1 çay kaşığı tuz

1 paket kuru mayayı yarım bardak ılık suda (35-40 derece) erittim, 10 dk kadar beklettim. Beklerken sütü kaynattım içinde şekeri eritip soğumaya aldım. Aynı anda kapta margarini erittim. Daha sonra 3 su bardağı unu, margarini, mayayı, sütü ve tuzu aynı kapta karıştırıp yoğurdum. Üzerine kalan 3 bardak unu (eğer bardak büyükse 1,5 bardak civarı) unu ekleyip iyice yoğurduktan sonra üzerini bir bezle iyice kapayıp 1 saat dinlenmeye aldım. Daha sonra bir oklava ile 2 cm kalınlığında açıp kaselerle yuvarlak parçalar elde ettim. Yağlı kağıtla örtünmüş fırın tepsisinin üzerine yerleştirip, üzerini kapatıp 30 dk daha dinlendirdim. Sonrasında önceden ısıtılmış 175 derece sıcaklığındaki fırında her iki tarafını 10’ar dakika (ya da bir tarife göre 4 dakikada bir çevirerek toplamda 16 dakika) pişirdim. English Muffin hazır!

Daha önce de belirttiğim gibi bunun içine daha önceden tavada kızarttığınız yumurtadan bir parça, jambon ve sarı peynir eklerseniz, kahve ile birlikte harika bir kahvaltı olur. Tatlı tatları sevenler için bir öneri: Bir de eğer akçaağaç şurubu bulma imkanınız olursa içinde biraz gezdirince daha bir lezzetli oluyor. Yanına filtre kahvenizi yapmayı unutmayın!

muffin2
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone