Dünya Kupası ve Atıştırmalıklar

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

250px-Empanada_-_Stu_Spivack

2014 FIFA Dünya Kupası çeyrek finalleri bu akşam başlıyor. Futbolu çok seven biri değilim ama özellikle bu Dünya Kupası’nı heyecanla takip ediyorum. Grup maçları sırasında İtalya’daydım ve Gök Mavililer (Azzurri) İngiltere’yi yendiklerinde sevinçten uçarken, Kosta Rika ve Uruguay’a yenildiğinde  kederlendim. Maçları kaçırmamak için programımı ayarladım, gece maçı veren kafelerin önünde bir saat öncesinden yerimi aldım. İtalyanların yaptığı gibi Spritz kokteylimi ve peynir tabağımı söyledim. Aslında çoğumuz gibi ben de bu cezbedici ama çok da sağlıklı olmayan atıştırmalıklara günlük hayatımda karşı koymaya çalışırım ama konu Dünya Kupası olunca bu imkansız bir hale gelebiliyor. Bu tip atıştırmalıklar Dünya Kupası’nın heyecanlı maçları sırasında heyecanınızı bastırmak için birebir çünkü.

Bu akşamki Almanya-Fransa karşılaşmasını eşimle evde izlemeye karar verdik. Ne tip atıştırmalıklar hazırlayayım diye kafa yorarken bugün ve yarın çeyrek finalde yer alacak ülkelerin taraftarları maçlar sırasında neler yiyor diye merak ettim. Ufak bir araştırma yaptım. Bakalım Dünya Kupası’na giden yolda hangi yiyecekler tüketiliyor bu ülkelerdeki futbolseverler tarafından.

250px-Empanada_-_Stu_Spivack

Empanada

Kızartılmış ya da fırınlanmış hamur işleri özellikle Latin Amerika genelinde en popüler sokak yiyecekleri arasında.  Fırınlanmış ve sebze ya da et ile doldurulmuş nefis bir hamur işi olan empanada bunların en bilinenlerinden ve özellikle Arjantin, Brezilya, Kolombiya ve Kosta Rikalı taraftarlar tarafından tercih ediliyor. Empanadaya benzer ancak daha gevrek olan ve yağda kızartılarak yapılan bir diğer atıştırmalık da pastel. Pasteller Brezilya’nın sevilen sokak yiyeceklerinden. Brezilya aynı zamanda ağız sulandırıcı  Pao de Queijo ile de biliniyor. Bu yağda kızartılmış peynirli ekmek Brezilyalıların favorilerinden ve eğer Dünya Kupası’nı evde yalnız ya da arkadaşlarınızla izlemek ve değişik birşeyler denemek isterseniz kolayca hazırlayabileceğiniz bir atıştırmalık. Kolombiyalı taraftarlar arasında ise empanadasın yanı sıra envuelto da tercih ediliyor. Bu Kolombiya atıştırmalığı mısır kabuğu içerisinde hızlıca hazırlanabilen mısır keki şeklinde satılıyor ve futbol maçlarından önce Kolombiya sokaklarında ilgi çekiyor.

Unknown

La Galette Saucisse

Hotdog (Sosisli sandviç)  bir klasik ama Latin Amerikalı ve Avrupalı taraftarlar tarafından sevilen başka  bir aperatif. Hollanda, Arjantin, Fransa ve Almanya hızlıca hazırlanabilen bu sandviçleri tercih eden ülkeler arasında.  Pancho sizin seçeceğiniz çeşitli soslarla hazırlanan sosisli sandviçin Arjantin’deki ismi. Ama chimichurri sosu ilehazırlanan choripán Arjantin’de daha popüler. Izgara yapılmış chorizo sosislerinin domates, soğan ve chimichurri sosu ile yumuşak bir ekmek içinde sunulduğu bu sosisli sandviçler Arjantinlilere maç öncesi cazip gelen bir diğer yiyecek. Fransızların la galette saucisse ise Fransız mutfağının yumuşak karnının atıştırmalıklar olduğu argümanını adeta çürütüyor. La galette yani krebin içerisine sarılmış bu sosisler Fransızlar tarafından çok seviliyor.

290px-Currywurst-1

Currywurst

Kızarmış sosis ve patetesler de futbolseverlerin bir diğer seçeneği. Önce haşlanan sonra kızartılan ve ketçap ve köri baharatı ile tatlandırılan currywurst Alman sokak yiyecekleri arasında ağırlığını koruyor gibi.  Cips ve kızarmış patates ise Belçikalı ve Fransız taraftarların sevdiği yiyeceklerden.

220px-Gaufre_liege

Belgian Waffles

Tatlı atıştırmalıkları da unutmamak gerek tabii. Futbol izleyicisi takımlarını desteklerken çok heyecanlanıyorlar ve çok enerji harcıyorlar ister istemez.  Belçikalılar buna güzel bir çözüm bulmuş: Belgian Waffles. Elde ve sıcak sıcak yenen bu muhteşem tatlı Belçikalı taraftarların favorisi.

Dünya şu anda stadyumda, kafelerde, meydanlarda ya da evde hazırladıkları veya aldıkları çerezler eşliğinde Brezilya’da oynanan Dünya Kupası’nın tadını çıkartıyor. Öyle gözüküyor ki bu yiyeceklerden bazıları daha fazla tüketilecek. Ne yazık ki Türkiye bu sefer Dünya Kupası’nda yerini alamadı. Ama herkes gibi biz de 13 Temmuz’da oynanacak finalde hakem bitiş düdüğünü çalana kadar güzel atıştırmalıklarımızla bereber Dünya Kupası’nın keyfini çıkartacağız.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Bumerang - Yazarkafe