Tem 042014
Dünya Kupası ve atıştırmalıklar

2014 FIFA Dünya Kupası çeyrek finalleri bu akşam başlıyor. Futbolu sevmese bile Dünya Kupası’nı heyecanla takip edenlerin sayısı az değil. Grup maçları sırasında benim gibi Gök Mavilililer (Azzurri) İngiltere’yi yendiklerinde sevinçten uçarlar, Kosta Rika ve Uruguay’a yenildiğinde  kederlenenler var.  Maçları kaçırmamak için programını ayarlayanlar,  maçı veren kafelerin önünde bir saat öncesinden yerini alanlar… Birasını, şarabını ve aburcuburunu söyleyenler… Aslında çoğumuza bu cezbedici ama çok da sağlıklı olmayan atıştırmalıklara günlük hayatından uzak tutsa da konu Dünya Kupası olunca bu imkansız bir hale gelebiliyor. Bu tip atıştırmalıklar Dünya Kupası’nın heyecanlı maçları sırasında heyecanınızı bastırmak için birebir çünkü. Peki çeyrek finalde yer alacak ülkelerin taraftarları maçlar sırasında neler yiyor dersiniz?  Bakalım Dünya Kupası’na giden yolda hangi yiyecekler tüketiliyor bu ülkelerdeki futbolseverler tarafından.

250px-Empanada_-_Stu_Spivack
Empanada

Kızartılmış ya da fırınlanmış hamur işleri özellikle Latin Amerika genelinde en popüler sokak yiyecekleri arasında.  Fırınlanmış ve sebze ya da et ile doldurulmuş nefis bir hamur işi olan empanada bunların en bilinenlerinden ve özellikle Arjantin, Brezilya, Kolombiya ve Kosta Rikalı taraftarlar tarafından tercih ediliyor. Empanadaya benzer ancak daha gevrek olan ve yağda kızartılarak yapılan bir diğer atıştırmalık da pastel. Pasteller Brezilya’nın sevilen sokak yiyeceklerinden. Brezilya aynı zamanda ağız sulandırıcı  Pao de Queijo ile de biliniyor. Bu yağda kızartılmış peynirli ekmek Brezilyalıların favorilerinden ve eğer Dünya Kupası’nı evde yalnız ya da arkadaşlarınızla izlemek ve değişik birşeyler denemek isterseniz kolayca hazırlayabileceğiniz bir atıştırmalık. Kolombiyalı taraftarlar arasında ise empanadasın yanı sıra envuelto da tercih ediliyor. Bu Kolombiya atıştırmalığı mısır kabuğu içerisinde hızlıca hazırlanabilen mısır keki şeklinde satılıyor ve futbol maçlarından önce Kolombiya sokaklarında ilgi çekiyor.

Unknown
La Galette Saucisse

Hotdog (Sosisli sandviç)  bir klasik ama Latin Amerikalı ve Avrupalı taraftarlar tarafından sevilen başka  bir aperatif. Hollanda, Arjantin, Fransa ve Almanya hızlıca hazırlanabilen bu sandviçleri tercih eden ülkeler arasında.  Pancho sizin seçeceğiniz çeşitli soslarla hazırlanan sosisli sandviçin Arjantin’deki ismi. Ama chimichurri sosu ilehazırlanan choripán Arjantin’de daha popüler. Izgara yapılmış chorizo sosislerinin domates, soğan ve chimichurri sosu ile yumuşak bir ekmek içinde sunulduğu bu sosisli sandviçler Arjantinlilere maç öncesi cazip gelen bir diğer yiyecek. Fransızların la galette saucisse ise Fransız mutfağının yumuşak karnının atıştırmalıklar olduğu argümanını adeta çürütüyor. La galette yani krebin içerisine sarılmış bu sosisler Fransızlar tarafından çok seviliyor.

290px-Currywurst-1
Currywurst

Kızarmış sosis ve patetesler de futbolseverlerin bir diğer seçeneği. Önce haşlanan sonra kızartılan ve ketçap ve köri baharatı ile tatlandırılan currywurst Alman sokak yiyecekleri arasında ağırlığını koruyor gibi.  Cips ve kızarmış patates ise Belçikalı ve Fransız taraftarların sevdiği yiyeceklerden.

220px-Gaufre_liege
Belgian Waffles

Tatlı atıştırmalıkları da unutmamak gerek tabii. Futbol izleyicisi takımlarını desteklerken çok heyecanlanıyorlar ve çok enerji harcıyorlar ister istemez.  Belçikalılar buna güzel bir çözüm bulmuş: Belgian Waffles. Elde ve sıcak sıcak yenen bu muhteşem tatlı Belçikalı taraftarların favorisi.

Dünya şu anda stadyumda, kafelerde, meydanlarda ya da evde hazırladıkları veya aldıkları çerezler eşliğinde Brezilya’da oynanan Dünya Kupası’nın tadını çıkartıyor. Öyle gözüküyor ki bu yiyeceklerden bazıları daha fazla tüketilecek. Ne yazık ki Türkiye bu sefer Dünya Kupası’nda yerini alamadı. Ama herkes gibi biz de 13 Temmuz’da oynanacak finalde hakem bitiş düdüğünü çalana kadar, güzel atıştırmalıklarımızla bereber, Dünya Kupası’nın keyfini çıkartacağız.

Lezzetli seyirler!