Ağu 112016
Domates Confit

Mutfağa benim gibi sık sık giriyorsanız bilirsiniz, yemek yaparken malzemenin eksik olduğunu farkedince eliniz ayağınıza dolaşır. Ben bu tecrübeyi en çok salataya koyacağım domatesle yaşarım. Aslında aldığım zaman hep fazlaca alırım ondan sonra bir bakarım bozulmaya başlamışlar, salataya koymak imkansız hale gelir. Böyle domatesler bazen çöpü bazen de bahçemde gübre haline gelmek üzere toprağın altında bulurlar kendilerini. Beni bu ikilemden kurtaracağını düşündüğüm bir tarifi Leite’s Culinaria’da gördüm. Yağda ya da şekerde düşük derecede yavaş yavaş pişirme tekniği olan confit domatese uygulandığında meyvenin ömrünü yaklaşık iki hafta kadar uzatabiliyor.

Uzun bir tarifi yok. Domateslerin soyulması dışında zahmeti de pek yok. Özellikle cherry domates kullanıyorsanız zahmet artıyor ama bunun da çözümü var.

  1. Domateslerin alt tarafına bıçakla bir çarpı işareti yapın. Sonra bol buzlu bir su kabı hazırlayın.
  2. Başka bir tencerede de suyu kaynama noktasına getirin. Domatesleri 30 saniyeliğine kaynar suyun içine atın sonra kaynar sudan alıp buzlu suya atın. Böylece kolay soyulabilir hale geleceklerdir.
  3. Domatesleri soyduktan sonra üzerini zeytinyağı ile örteceğiniz ve sonra fırına vereceğiniz bir kabın içine yerleştirin. Dilediğiniz kadar sarımsak, tat vermek için evde bulundurduğunuz dereotu/fesleğen/taze kekik gibi otlar ve biraz da tuz ekleyip üzerini zeytinyağı ile iyice örtüp önceden 180 derecede ısıtılmış fırında 30 dk kadar pişirin.
  4. Soğuduktan sonra kavanozlara yerleştirip 2 hafta kadar muhafaza edebilirsiniz.