Doğadan Sofraya…

Ne zamandır sağlıklı yemek meselesi kafamı kurcalıyor. Konu aslında oldukça popüler; her ay yemek dergilerinde onlarca yazı okumak mümkün… Ama bu okuduklarımızı günlük koşturmacalarımız arasında hayata ne kadar geçirebiliyoruz? Etrafta aklımızı karıştıracak çok seçenek var ki! Günümüzde mevsiminde olmayan sebzeleri süpermarketlerden dondurulmuş halde alabilir olduk. Bazen de mevsimi dışında farklı ortamlarda yetiştirilen gıdalara kolayca erişebiliyoruz. Eğer yemek yapmaya sıfırdan başlıyorsanız, toprak kokusu olan yerlerde de büyümediysek bu gıdaları mevsiminde yetişmiş diğer gıdalarla kolayca karıştırabiliyoruz.

Sağlıklı yemek yemek aslında ürünlere ulaşamadığımızdan değil, doğal yaşamdan uzaklaştıkça bildiklerimizi unuttuğumuz için zorlaşıyor. Öyle ya, annelerimizin domates konservesini neden Ağustos-Eylül aylarında yaptığını bile hatırlamaz olduk. Ne de olsa istediğimiz zaman marketlerden sera domates ya da domates konservesi alabiliyoruz.

Ekim 2015’ten itibaren zor olacağını bile bile her ay en az 1-2 taze meyve ve sebzelerle mevsiminde yemekler yapmaya karar verdim. Doktora tezimin son rotuşlarını attığım bu dönemde ne kadar verimli olabilir bilmiyorum ama geç kalmadan bir yerlerden başlamak lazım. Hadi bakalım, başlayalım!