Ağu 092015
Çökelekli Bruschetta

Bir sabah kalkıp annemin memleketten yolladığı çökelekle ne yapsam diye düşünürken buldum kendimi. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler ya, bizim ailede de herkesin bir çökelek yiyişi var. Baba tarafım pişmiş çökelek (bekleyip olgunlaşmış demek daha açıklayıcı olur sanıyorum), anne tarafım da taze halini sever. İki taraf da çökeleği Türk usulünden farklı olarak salçalı yaparlar. Resimde gördüğünüz kırmızılık ondan ileri geliyor.

Çocukken anneannemin dolaptan bir çökeleği alıp kaseye koyduktan sonra üzerine bolca zeytinyağı ekleyip o hafta boyunca kahvaltılarda içerisine ekmek banıp yemekten zevk alışını gizli gizli izlerdim. Yıllar sonra üniversite yıllarımda İstanbul’da halamın yanında geçirdiğim zamanlarda da memlekette kahvaltılarda sık sık yapılan çökelek salatasının inceliklerini öğrendim. Domateslerin içindeki sulu kısmı tek tek ayıtlandıktan sonra küçük parçalar halinde doğranıp çökelek ve zeytinyağı ile karıştırılması sonucunda ortaya cıvık cıvık olmayan bir çökelek salatası çıkıyordu. İçine bir de taze nane doğradınız mı tadına doyulmıyordu.

Eh ben de sabah sabah kaldım çökelekle başbaşa… Yemek yapmak o kadar da karmaşık olmamalı. Basit malzemelerle içinizden geldiği gibi size özel lezzetler yaratabilmelisiniz. İtalyan mutfağı da bu konuda sizi cesaretlendiren mutfaklardan biri. İtalya’da geçirdiğim yıllarda da en çok sevdiğim aperatiflerden biri bol domatesli bruschettaydı. Annemin çökeleği ile birleştirince de aşağıdaki tarif çıkıverdi ortaya…

İçindekiler:

  • çökelek⎮Yarım kalıp
  • ekşi mayalı ekmek⎮2 dilim
  • kokteyl domates⎮10 adet
  • nar ekşisi⎮1 tatlı kaşığı
  • zeytinyağı⎮2 çorba kaşığı
  • tuz⎮bir tutam
  • taze nane ⎮1-2 dal

Tarif:

  1. Çökeleği ufalayıp içine ince ince dilimlediğiniz domatesi ekleyin.
  2. Zeytinyağı ve nar ekşisini ekleyip iyice karıştırın.
  3. Tost makinasında kızarttığınız ekşi mayalı ekmeklerin üzerine domatesli çökelekli karışımı ekleyin.