Tem 102011
Pilav üstü Asya

Tam bir bekar erkek yemeği… Benim için ismini bu yemeği öğrencilik yıllarında sık sık yapan ve flört ettiğimiz dönemde bana sık sık pişiren eşimden alıyor. Ancak kendisi artık tavuk yemediği için bu ismi kullanmamı istemiyor. Bizim pilav üstü tavuktan farkı var mı? Kullanılan Doğu Asya sosu dışında pek yok aslında. Zamanı olmayan kısa yoldan Asya lezzetine erişmek isteyenlere öneririm.

İçindekiler:

  • pilavlık pirinç⎮bir su bardağı
  • su⎮1,5 su bardağı (pirincinize göre değişir)
  • tavuk/hindi göğüs⎮200gr
  • tatlı chili sosu
  • sıvıyağ
Tarif:
  1.  Pirinci yıkayıp nişastasından arındırın. Gerekirse 3-4 defa sudan geçirin.  Daha sonra pirinci tencereye koyun üzerine su ekleyin. Altını yakmadan 10 dk su içinde bekletin.
  2. Sonra altını yakın, kaynamaya başlayınca kısık ateşte 15 dk pişinin. Dinlenmeye alın.
  3. Tavuk göğsünü kuşbaşı şeklinde doğrayın. Eğer 1-2 saat öncesinden çıkarıp tuzlu suda bekletebilirsiniz tavuğu, böylece daha yumuşak olur.
  4. Yanmaz bir tavada az zeytinyağı ile tavukları pişirin. Pilavla beraber servis edebilirsiniz. (Ben tavukları pilavın üstünde servis etmeyi tercih ediyorum.)
  5. Bu yemekte en önemli konu sosu tabii ki. Ben genellikle ‘Sweet Chili’ yani tatlı chili sosu tercih ediyoruz. Tatlı tadı tercih edenler sevecektir bu sos ile gelen lezzeti.